| Sylvye a întrebat:

Fetelor, ce produse recomandati pentru repararea firelor despicate?

Răspuns Câştigător
| Scarlettt a răspuns:

Buna! Tot ce iti voi scrie aici iti voi scrie din experienta! Eu inainte de a ma spala cu 3 ore, imi place sa mi fac o masca din uleiuri care o aplic dor pe lungime, folosesc ulei de ricin si de masline, imi pun o punga si prosop in cap si astept! Cel mai bine este sa previi si nu sa tratezi, pentru ca odata despicate nu se mai pot uni la loc, deci taie-le! Dupa ce le-ai tuns trebuie sa folosesti produse suplimentare ca sa nu se mai despice asa repede! Eu folosesc sampon pentru paar uscat pe lungime, iar fiindca am parul gras la radacini aplic sampon pentru par gras, incearca gama de sampoane Vivanatura, mie imi priesc sunt 95% naturale, te clatesti bine, tapotezi parul cu prosopul pentru a inaltura apa si dupa aplici o masca.De ce masca si nu balsam? Eu una asa prefer balsamul imi ingrasa parul mai repede pe lungime si niici nu mi-l descruca decat mi-l lasa pleostit, balsamul cu clatire ...Eu folosesc masca de la Gliss, e cea mai groasa si consistenta pana acum incercata si isi face efectul se numeste Oil Nutritive mask Gliss, cea galbena, are foarte multe uleiuri, o folosesc doar pe lungime si nu la radacini, o tin 1 min 2, isi face efectul f repede si o clatesc... ies din baie, imi pun propsopul in cap si astept o ora, dupa ce s-a mai uscat folosesc un balsam leave in tip spray tot din gama mastii Gliss, e pentru par deteriorat si varfuri despicate, cum am zis nu le am dar le previn, balsamul leve in e cel mai bun balsam incercat pana acum care nu se clateste, imi ajung 3 4 pufuri, imi descurca parul, il lasa ai bine de aranjat mi-l hidrateaza si il face moale, dupa ce l-am aplicat mai astept vreo 30 min pana cand parul este aproape uscat, umed adica! Pentru par uscat si deteriorat alege mereu sa folosesti un ulei care nu se clateste, eu folosesc ulei de par de la Syos, e cu uleiuri naturale in el si siliconi care sigileaza parul! E cu pompita pun 2 pompite in palma si trec cu mana prin par, evit radacinile, si insist la varfuri, cand parul e uscat devine voluminos, stralucitor hidradat descurcat, mie-mi place! Incearca sa te tunzi la 2 3 luni, daca folosesti placa sau ondulator incerca sa folosesti inainte keratina lichida sa-l protejeze, spala-te de 2 ori pe saptamana sau maI RAR DACA AI PAR USCAT.

9 răspunsuri:
| DiamondShine a răspuns:

Produsele pentru varfuri despicate sunt de fapt pentru "Evitarea despicarii varfurilor",asa ca imediat dupa ce te tunzi ia-ti produse de ingrijire a varfurilor si foloseste-le pentru a preveni despicarea lor. Odata intretinute si hidratate, acestea nu se vor mai despica, dar repetbig grinupa ce ti-ai taiat din ele, altfel este in zadar folosirea produselor, acestea fiind bune doar la prevenirea deteriorarii lor.
Mult succes!

| M?d?0611 a răspuns:

Foarfeca, si desi pare abureala, parul tuns creste repede, de aceea e indicat sa iti tai varfurile periodic.

| motan444 a răspuns:

Uleiul de argan

| dianainsta01 a răspuns:

Odata ce sunt despicate, nu prea se mai reparalaughing dar poti incerca uleiul acela de argan de la Avon, este foarte, foarte bun. Sau gama aceea de la Lorea'l Elseve Repair. Acestea doua iti netezesc parul si e mai moale. Daca inse vrei sa il protejezi sa nu se mai rupa, produsele Gerovital sunt ieftine si foarte bune. happy

| FaraSareDoi a răspuns:

Foarfeca. Nu cred în miracole...

| Sylvye explică (pentru FaraSareDoi):

Stiu ca nu se vor lipi varfurile laughing Dar foarfeca ar fi ceva temporar, peste 2 saptamani se vor despica iar.

| anca_5063 a răspuns:

Ulei de ricin-face minuni

| StefanicaAna a răspuns:

Da miracole nu sunt....nu iti luat tot felul de prostii ca nu sunt bune la nimic, doar dai bani pe ele amproasta... du-te si ia-ti din varfuri

| Karrma a răspuns:

Foarfeca. Chiar ieri am fost sa ma tund, si in maxim 2 luni imi va creste la loc. Nu iti cheltui banii pe tot felul de produse 'miraculoase''. Cand mergi sa te tunzi, roag-o pe frizerita sa iti recomande niste spume/creme/solutii/sampoane pentru a preveni firele despicate si roaderea acestora.