| alleluiaah a întrebat:

Fetelor, I need help. O prietena de-a mea e baietoasa (oarecum). Asa zice ea. Acum eu nu o vad atat de baietoasa. Zice ca vrea o schimbare de look. Vrea sa para mai feminina, dar daca se poate sa nu fie nevoie de rochii/fuste sau de incaltaminte cu toc. Eu una nu stiu ce sa-i zic. Fata e chiar ingrijita: se epileaza mereu, se penseaza, foloseste tot felul de chestii impotriva cosurilor, se macheaza (si prin se macheaza ma refer ca isi da cu fond de ten, dar nu cu tona si isi indoaie genele ca sa nu isi dea cu rimel), se da cu parfum..si alte d'astea. Ei i se pare ca e baietoasa pentru ca poarta mereu pantaloni trei sferturi si tricouri (un singur tricou din 2 piese.un maieu si un tricou larg si scurt, scurt) si chiar si vara poarta adidasi/tenesi. Ea zice ca e grasa, dar nu e chiar asa. Are 1.70 si ceva si 60 de kg. Zice ca nu vrea sa poarte haine mulate, iar acum ca s-a indragostit nebuneste de un tip vrea sa-l impresioneze si sa devina mai feminina. Acum eu nu stiu ce sa-i zic. Nici nu e genu' de persoana care are milioane ca sa-si schimbe tinuta chiar asa de des. Zice mereu ca ii e rusine ca celelalte fete se schimba pe fiecare zi si ea merge cu aceleasi haine mereu si ca oamenii nu se uita ca le spala in fiecare seara, ei vad doar ca sunt aceleasi si critica.
Cum ar putea sa devina mai feminina fara rochii, fara prea mult machiaj si fara tocuri?
Funda!

4 răspunsuri:
| Izabela1234567890 a răspuns:

Probabil varfurile parului putin ondulate, unghiile facute(doar mainile reprezinta un lucru foarte important la o fata) si sa incerce sa schimbe acel tricou cu o camasuta lejera (dar nu cu maieu/ tricou pe dedesubt si nasturii la camasa descheiati). Sau si un tricou, dar nu larg, sa ii fie exact pe masura. Probabil o pereche de cercei si o bratarica finute ar fi ideale big grin

| Îngheţatăăă3310 a răspuns:

Prin a se machia ( nu strident, un blush si un pic de rimel merg super ), prin a fii amuzanta cu el.

In legatura cu hainele, nu trebuie sa se rusineze, si la mine a fost cam la fel, dar mai rau. La scoala eram nevoita sa port 2 camasi pe saptamana, sau chiar una, stiu cum e. Si nu pentru ca nu aveam, ci pentru ca mama intrase in spital, tata era plecat la munca in Spania, iar eu stateam cu bunica, care nu mai putea. Sa nu se rusineze, si sa creada in ea orice ar fi. Multa bafta!

| Rebeccahx67 a răspuns:

Sweety, eu îi transmit succes şi îi zic ceea ce am făcut eu când m-am simţit aşa : 1) Machiajul : să se dea cu puţin ruj; seară să îţi facă o mască de faţă în potriva coşurilor, alergiilor ETC. din lapte şi miere / ou bătut şi miere / miere şi scorţişoară / miere şi suc de lămâie ( Mierea e importantă! ), pe care să o ţină pe faţă jumătate de oră după care să se spele cu apă şi săpun. 2) Ca ţinută, fetele apreciate de băieţi sunt cele sport, deci nu îi trebuie rochii şi bentiţe. laughing Dacă îşi pune o şapcă snapback, teneşi gen converse cu câteva ţinte, un tricou, blugi scurţi şi o vestă de blugi o să se uite toţi după ea. happy Dacă zici că nu are o situaţie bună financiare, sugerează-i magazinul RLV. Nu este nimic second hand şi este şi încălţăminte, dar şi haine destul de ieftină ( sunt unele sandale care se poartă acum la 3O de lei ). 3) Dacă îi place de unu` trebuie să înceapă să îi vorbească. Poate lega o prietenie doar cerându-i ascuţitoarea, fiindcă atunci când i-o va returna va putea începe o conversaţie ca între amici, gen bârfe despre profa de geogra care o enerveză ETC laughing 4) Ca slăbit, dacă se consideră grasă, spune-i să mai dea 2-3 kg jos evitând dulciurile, fast - food_ul, ca gustări să mănânce un iaurt dietetic simplu şi o fructă... La prânz sunt recomandate salate, iar la cină un iaurt, un pahar de lapte... ceva uşor happy

Succes. xD

| didu73 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa incerce hainele mai stramte ( nu din alea in care sa nu poti respira,sa fie pe masura ei)sa poarte haine mai deschise la culare,sa para mai vesela, sa-si faca unghiile(unghiile sunt ca o carte de vizita pentru fete)sa poarte o bratara sau un inel(asa mainele vor parea mai finute), sa poarte sandale (nu cu platforma sau cu toc pentru ca e inalta)sa poarte pantaloni scurti (nu de trei sferturi, din aia "de o palma doua", cum zice directoarea mea)
Sper ca v-am ajuat pe amandoua