| Trixy65 a întrebat:

Mama tot vrea sa port rochii si pantofi eleganti, dar eu nu vreau. Eu sunt genul de fata baietoasa, imi place sa ma imbrac in bluza tricou si pantaloni lejeri. Cand am mers cu mama sa luam de incaltat, ea tot vroia sa imi cumpere pantofi si chestii mai elegante. Eu i-am spus ca vreau bascheti, si zice "Nu poti sta toata ziua numai in baschetii". Tata e de partea mamei.

Cum pot sa o fac sa nu ma puna sa port rochii si fuste si chestii din astea?

P.S. : Am 12 ani.

10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Draga mea, la varsta asa, este bine sa te imbraci cum doresti tu, dar nu uita, ca va veni o vreme cand, trebuie sa fii si eleganta si sa stii sa mergi si pe tocuri.
Iar daca nu te obisnuiesti de pe acuma, cand o vei face?
Bucura-te ca ai o mama excelenta si ca te vrea eleganta!
O zi buna happy

| anss23 a răspuns:

Daca ai incercat deja de multe ori sa vorbesti cu ea pe tema asta si nu a avut niciun rezultat cel mai bine ar fi ca momentan sa gasesti o solutie de mijloc.Adica sa porti in principiu ce iti place tie dar sa mai fie si ceva 'feminin' in tinuta ta.Sau te-ai mai putea schimba dupa ce pleci de acasa si inainte sa pleci de la scoala te duci la baie si te schimbi iar, desi asta presupune cam mult efort.Cel mai bine ar fi sa ai o discutie relaxata cu ea si sa ii spui ca fiecare om are dreptul sa se imbrace cum se simte bine si explica-i ca nu te simti "tu" cand te imbraci asa cum iti spune ea.Ar trebui sa te inteleaga daca ii explici asa.

| Florentina9210 a răspuns:

Poarta ce iti place si in ce te simti tu bine.

| raluk27 a răspuns:

Va veni o varsta in care va trebui să te îmbraci elegant. Nu poti purta bascheti si blugi vesnic. In plus, sunt împrejurări in care o astfel de tinuta este inadecvata.
E bine sa te obișnuiești de pe acum, pentru ca atunci când vei purta tocuri, pe lângă faptul că nu o sa fii obisnuita, o sa-ti blestemi zilele din cauza inaltimii. Cred ca ai văzut pe stradă tipe cu tocuri, care merg ingenuncheate sau parca merg la prasit. Asta se întâmpla cand stai ani in bascheti. Eu am purtat tocuri de la 12 ani, iar acum n-am nicio treabă. Macar o zi pe săptămână imbraca-te elegant.

| AliGab a răspuns:

Draga mea. Esti fata, mama ta are dreptate. Gandeste-te ca mai incolo o sa vrei sa le placa baietilor de tine, iar baietilor le plac fetele elegante, nu baietoasele tongue

| Madesz a răspuns:

Sunt exact ca tine laughing

| Voro a răspuns:

O sa-ti dai seama pe parcurs ca tot ce a zis mama ta o sa fie adevarat, barbatii sunt atrasi de femei cochete. Stilul bad te caracterizeaza acum, ca pe orice copil.

| Trixy65 explică (pentru Voro):

Chestia e ca nu vreau sa atrag barbatii... am numai 12 ani lol

| PaulaAsk a răspuns:

Eu am 10 ani si e la fel de la un timp. Deci, la mine a mers, mama vroia sa imi ia camasa si o rochie si aratam parca eram o fetitia de 5 ani. I-am spus ca de fiecare data luam ce vrea ea, daca nu vrea ea sa imi ia si ei nu ii place asta nu inseamna ca mie nu imi place, suntem persoane diferite. Si mi-a luat hainele negre si lejere pe care le-am vrut happy PS: sunt si eu baietoasa happy

| Eremin a răspuns:

Probabil ca esti inca copil,mama ta doreste sa te imbrace ca o papusa,stii si tu ca mamelor le place sa isi imbrace copiii( mai ales fetele,cat mai dragut si elegant) Un parinte,ar trebui sa tina cont de parerea copiluli,iar asta e cat se poate de simpla, in comparatie cu alte cereri pe care le-am spune lor, si nu vor sa auda.Ii spui exact ca nu-ti doresti sa te imbraci asa, sa fii o papusica, nu te simti bine si nu-ti sta in caracter.Suntem oameni si mereu alegem confortul decat disconfortul,iar haina,compartamentul, doar de fatada, nu te implineste si nu te satisface.E ca si cum ti-as spune sa te imbraci in roz, ca da bine la ochi, dar tu sa nu apreciezi gustul meu in materie de stil..Percepem diferit lucrurile, si nu trebuie sa tinem cont de pareri, mai ales a parintilor.Nu ei imbraca haina cumparata,ci tu. Daca tot vor sa-ti ia pantofi,alege o pereche de balerini sau sandale, pe gustul tau, sau pantofi pe gustul tau, nici prea eleganti, nici prea impopotonati.Alege haine astfel incat sa fie si ei multumiti, problema e, ca s-au saturat sa te vada in bascheti, atunci alege o alta incaltaminte, joasca.Dar sa fie ceva diferit decat ce porti acum. Atunci nu cred ca sar' mai pune problema sa iti spuna sa-ti cumpere pantofi