| Crysthina a întrebat:

Fetelor voi ce absorbante folositi? De ce? Cel mai complex raspuns primeste fundita happy

Răspuns Câştigător
| wonderwoman123 a răspuns:

Ok, ma simt foarte ciudat ca spun asta pe net, desi nu imi ie rusine, dar am un sentiment ciudat. Pai de la 11 ani pana la 15 ani (nu chiar, dar mai aveam o luna pana la ziua de nastere, si da, atunci am facut pasul cel mare) am purtat tampoane normale (cele care se lipesc de chiloti) de la Always, Libresse etc, iar apoi am inceput sa alternez intre O.B si cele normale, chiar si acum fac asta. Noaptea si in zilele de faculta, port absorbante (pentru ca atunci vreau ceva mai comod pentru mine), si in zilele in care merg mult sau sunt la sala sau e vara si sunt la mare sau piscina port OB, caci imi ofera ceva mai multa mobilitate)

6 răspunsuri:
| VibeTrix a răspuns:

Okay, tu ai cerut. Pai: tampoanele sunt de diferite dimensiuni și sunt prevăzute cu un fir rezistent care va ajută să scoateți tamponul cu ușurință. Unele sunt introduse în tuburi de carton care va vor ajută să le introduceți mai ușor în vagin. Tampoanele mai mici și mai subțiri sunt mai ușor de folosit de către fetele care încep să folosească tampoane. Tamponul trebuie să fie schimbat de câteva ori pe zi, odată la 4 ore sau chiar mai repede. Nu uita să te speli pe mâini înainte şi după această această operaţiune. Trebuie să ştii că tamponul introdus incorect provoacă dureri. Dacă înserezi tamponul în mod corect, nu ar trebui să simți nimic. Dacă simți durere, acest lucru indică de multe ori faptul că tamponul a fost introdus în mod greșit, potrivit pricopie.com. Unele femei simt durere în vagin, precum și de spate și abdomen. Durerile de spate sunt un efect secundar comun al menstruației. Durerea este normală pentru că uterul, umplut cu sânge, exercită presiune asupra spatelui. Pe de altă parte, durerea de spate poate apărea și dacă folosești un tampon în mod greșit. Același lucru se aplică și în cazul durerilor abdominale. Dacă simți durere numai când utilizezi un tampon, probabil l-ai introdus într-un mod greșit. În acest caz, scoate-l și încearcă să introduci unul nou. Doar în cazuri rare durerile cauzate de un tampon pot indică faptul că ai o problemă mai serioasă. Durerea poate fi, de asemenea, asociată și cu un șoc toxic. Absorbantele au o zonă adezivă care se lipește de partea interioară a chilotului. Trebuie să scoateți banda care fixează absorbantul în ambalaj și să-l lipiți în lungime pe partea inferioară a chilotelului. Acesta trebuie să fie cât mai bine fixat pentru a nu se deplasa. Absorbantele mai mari pot fi utilizate la început, când cantitatea de sânge este mare, iar absorbantele de mai mică dimensiune vor fi utilizate spre sfârșitul menstrei, conform calificativ.ro. Unele absorbante nu au o parte anterioară sau posterioară, astfel încât pot fi utilizate oricum. După utilizare, absorbantele nu trebuie să fie aruncate în toaletă. Ele trebuie să fie învelite în săculețul lor și apoi pot fi aruncate în coșul de gunoi.

| Suki08 a răspuns (pentru VibeTrix):

Ea nu vrea un raspuns copy/paste de pe google

| VibeTrix a răspuns (pentru Suki08):

Daca tot de crezi destept, de ce nu dai tu un raspuns inteligent? Macar eu am facut ceva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand folosesc absorbante normale pentru ca sunt virgina si pentru ca sunt mult mai sigure decat ob-urile care sunt pentru femei care si-au inceput deja viata sexuala. In plus ob-urile sunt incomode si pot provoca infectii serioase

| Suki08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce prostii poti spune, O.B-urile sunt si pentru fetele virgine, fiindca sunt pe marimi, si nu sunt incomode deloc, de ce zici ca sunt incomode daca nu ai folosit, nici macar nu le simti si sunt foarte rare cazuri in care pot provoca infectii

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Bella. Sunt confortabile.le urasc le cele always pentru ca sunt destul de tari ca sa spun, sunt gen plastic si se simte incomod. In schimb cele de la Bella sunt foarte pufoase. Nu sunt groase si sunt ieftine (5/6 lei pachetul cu 14 bucati ). Ob nu folosesc. Nu pentru motive religioase. Nu pentru mituri legate de ele si nici pentru ca poate provoca simdromul șoc toxic. (Iar ala e destul de rar, ca sa patesti asta ar trebui sa il lasi 14 ore inauntru, dar sper ca nimeni nu face asta). Despre Ob se spun numai prosti. De exemplu. Nu. Nu te dezvirginezi daca iti bagi un ob mic acolo, pentru ca deja e o gaura mica acolo, doar nu iese ciclul din piele?