| Lule a întrebat:

Fetelor, voi ce metoda folositi pentru a scapa de punctele negre? Aveti vreun produs sau ceva facut in casa? Si care sunt acestea?
Multumesc :*

6 răspunsuri:
| Katy20p a răspuns:

Fa-ti baie de aburi o data pe saptamana si o sa vezi ca nu mai ai, sau bicarbonatul care este foarte bun si in 10 m nu mai ai.(Bicarbonat cu apa )

| Adry05 a răspuns:

In general de acid salicilic aplicat pe zonele cu puncte negre am auzit ca si-ar face bine treaba

| pinkyypromise a răspuns:

Eu amestec bicarbonat de sodiu cu pasta de dinti, iar apoi cu o periuta masez zona problematica in jur de 3 minute. Indepartez totul cu apa calda, apoi strang usor pielea ca si cum as stoarce un cos. Punctele vor iesi foarte usor:*

| Andreeush a răspuns:

Folosește bicarbonat de sodiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paula's Choice resist daily pore refining 2% bha (acid salicilic ) de 3 ori pe saptamana. Este mai scump dar te tine un an aplicat pe fata si ocazional pe corp.

Acidul salicilic patrunde in pori, efectuand o exfoliere chimica, pentru a curata impuritatile de acolo. Mai scapi de puncte negre prin exteactie la salon sau cu benzi dar n-as recomanda a doua varianta pentru ca agreseaza mult tenul, iar in cazul unor puncte negre mai mici sunt ineficiente.

Scrubul doar indeparteaza partea oxidata si iti da impresia ca ai scapat de problema dar in scurt timp oxideaza iar si se creeaza un cerc vicios pentru ca trebuie sa tot exfoliezi si deranjezi bariera protectoara a pielii si poti sa-ti cauzezi microleziuni care permit bacterilor sa intre in piele.