| Ruxandra15 a întrebat:

O metoda pentru a scapa de punctele negre?

10 răspunsuri:
| omuletulofficial a răspuns:

Te speli cu apa rece si dupa calda in fiecare zi, dimineata si seara

| Sanusperiniciodatalamaibine a răspuns:

Buna.
Poti folosi Masca Pell-off-cu extract de Tea Tree si Hamamelis.

| Aiden a răspuns:

La mine merge bine masca exfoliantă. Eu o folosesc pe cea de la Himalaya la pliculeţ dublu. E în jur de 3 lei în majoritatea supermarketurilor. Dar încearcă mai întâi cu lămâie: o tai pe jumătate, îţi ungi faţa cu sucul ei şi laşi să acţioneze jumătate de ora, după care clăteşti. Metoda e bună şi împotriva acneii. Succes!

| alecsukumidu a răspuns:

Poti sa bati un galbenus de ou batut bine si sa dai unde ai punctele negre si dupa 10 minute sa te speli cu apa calduta sau poti folosi un pic de otet amestecat cu sare si dupa 4-5 minute te speli din nou cu apa caldutatongue eu le-am incercat, aa si sunt bune si pentru cosuribig grin

| AiriTeodora a răspuns:

Poti incerca diverse produse, fie din comert, fie naturiste, pregatite chiar de tine. Malaiul si taratele te pot ajuta. Daca nici asa nu se duc, mergi la un medic dermatolog si iti va recomanda un tratament.

| Ruxandra15 explică (pentru AiriTeodora):

Am incercat cu malai si nu a dus la nimic. Asa ca am recurs la o metoda mai brutala. Folosesc un burete aspru si sapun din abundenta si frec foarte tare zona. Dar din pacate pot folosi aceasta metoda doar in weekend fiindca dupa arat ca Rudolf

| AiriTeodora a răspuns (pentru Ruxandra15):

E cam brutala intr-adevar. Cred ca exista sapunuri din produse naturale care ar putea ajuta. Am folosit eu dar am uitat ce nume avea. Din ce imi aduc aminte si argila, iaurtul si sucul de lamaie iar sunt de ajutor in cazul tenului gras.

| Dobrin_Maria_1999 a răspuns (pentru AiriTeodora):

De acord.Depinde cat de grave sunt problemele tale de ten.