| Daysukki a întrebat:

Fetelor, voi va considerati frumoase sau urate? eu ma consider urata. de ce? e greu de spus dar pana acum nu credeam asta. ba din contra credeam ca-s o fata frumoasa si curata. dar anul' asta am realizat ca nu-i asa.si nu inteleg.nu prea am defecte. am fata ovala, ochi verzi, par negru (saten mai inchis ), nasul micut (nici mare, dar nici foarte mic), gura finuta si micuta. dar eu tot urata cred ca sunt, deoarece mi se pare ca amo fata plictisitoare si comuna. fara nimic special. cand ma uit in oglinda imi este greu sa zambesc. mai mereu am moaca aiai de om mohorat. si nu pot sa zambesc. daca zambesc mi se pare ca arat aiurea si daca nu arat de parca m-as duce la cimitir. este una la mine in clasa urata-n draci, fara forme.arata ca un mamut si cand rade arata ca o scroafa. s si totusi toti baietii stau cu ea. cum vine asta? nu-s invidioasa sau ceva dar pana si eu stiu ca arat mai bine ca ea. dar baietii ma ignora.si + ca se baga in seama p ca proasta. mai ales printre baieti. si-i rea a dracu'. barfeste pe toata lumea in special pe fete si zice ca noi suntem urate dar dansa ii si mai urata. arata ca un mamut pe tocuri. cum de fetele frumoase si cuminti sunt luate mereu la misto iar alea (slutele) care o fac pe "miss universe" sunt populare? eu nu inteleg... nici eu nu-s mai sus de aia. da nu am atat tupeu pe capu' meu. nu ma intelegeti gresit doar ca intr-adevar sunt putin invidioasa ca mai toti baietii se tin de curu ei si dansa este o sesimtita, tupeista, arata ca naiba si se crede cea mai frumoasa din toata scoala. iar fetele alea mai frumoase(nu eu) care sunt mai finute si mai timide sunt facute curve si tot asa. macar ele au creer. nu stau ca vaca la muls atunci cand baietii le pipaie. imi explicati si mie?

Răspuns Câştigător
| emy a răspuns:

Iti spun eu care e motivul. Motivul este ca lumea s-a schimbat cu totul, s-au schimbat valorile.cred ca vezi si tu lucrul acesta. In plus, baietii se maturizeaza mult mai tarziu decat fetele.Deci iti dai seama ca acum sunt niste copii dpdv psihologic, sa zic.Dar asta nu trebuie sa te determine sa devii si tu obraznica, tupeista ca fata aceea si ca multi altii. Tu fii asa cum esti acum, si intr-o zi se va gasi cineva care sa-ti aprecieze adevaratele valori. In plus, baietii/barbatii nu inseamna chiar totul pe lumea asta. Poate ca pentru tine este impotant, nu contest, dar incearca sa te bucuri de alte lucruri pe care Dumnezeu le-a creat ca sa ne incante privirea, auzul, sufletul: o floare frumoasa, cantecul pasarelelor. Poate iti pare stupid, dar sa stii ca toate astea au o influenta pozitiva asupra organismului nostru, se face si terapie cu astea citeste o carte, asculta muzica, zi o rugaciune(daca crezi desigur), ajutati parintii/rudele/ prietenii la ceea ce au nevoie, asculta muzica, iesi la plimbare, citeste o carte frumoasa, fa exercitii fizice, de respiratie(inspira lent pe nas si expira tot asa, pe gura de 7-8 ori cinsecutiv), uita-te la o emisiune frumoasa la TV; fa ceea ce-ti place tie si, astfel, vei iesi din starea aceea si poate ca nu o sa mai suferi dupa acei oameni care nu te merita. Indreapta-ti atentia catre alti oameni care intr-adevar merita simpatia, prietenia ta! Si incearca sa zambesti cat mai des, sa gandesti pozitiv, sa-I multumesti lui Dumnezeu ca esti asa cum esti, caci sunt persoane frumoase, poate, dar fara o mana, fara un picior, sau chiar fara maini si fara picioare si cate si mai cate.Asa sa te gandesti intotdeauna cand iti vine sa zici ca esti urata.Fiecare om e asa cul l-a lasat Dumnezeu, iar, cui nu-i convine, sa-si indrepte privirea in alta directie.Crezi ca ei sunty perfecti? Sa fim seriosi, ei doar se vad perfecti, iar daca ii iei la analizat, nu stiu, zau. Poate da Dumnezeu si le vine oamenilor mintea la cap, si vor intelege ca nu este important aspectul fizic al omului, nici tupeul lui, ci sufletul, caracterul sau, dar si inteligenta sa. Dar, in primul rand, sufletul. Daca vrei, poti sa te rogi pentru asta, poate se intampla o minune.Multa bafta si capul sus! Viata merge inainte si, in plus, e plina de surprize; niciodata nu stii de unde sare iepurele.Si, speranta moare ultima! Toate cele bune!:*

12 răspunsuri:
| BOOBZen a răspuns:

Cu totii avem o perioada proasta,si ne simtim prost in pielea noastra,dar o sa-ti treaca... Dayusukki,nu mai fi asa pesimista si nesigura pe tine,crede-ma,ti-am vazut intrebarile, ti-am raspuns si la aia cu sinucisul, asta e o perioada proasta

| Daysukki explică:

Scuze pentru greseti.m-am grabit.

| sabilopod a răspuns:

Eh. nu-s nici eu regina frumusetii...dar nici a urateniei.

| AlexSM86 a răspuns:

Cred ca tu duci mare lipsa de atentie. Numai intrebari de genu asta pui. Ar trebui sa incetezi sa cauti tot timpul aprobarea altora. Singuru moment in care ar trebui sa-ti fie rusine sa te uiti in oglinda e atunci cand stii ca esti un om d ***. Nu te mai agita pentru prostii de genu asta...important e sa fii tu insati si sa incerci sa fii un om bun, restul or sa vina d la sine.

| Tamy3 a răspuns:

In primul rand tu trebuie sa fii intotdeauna asa cum esti tu.Nu cumva sa te schimbi pentru ca baietii sa te placa sau prostii de genul asta.Fii sigura ca un baiat nu se uita la o fata tupeista si nesimtita. Poate ca colegii tai stau cu acea fata doar pentru distractie si pentru a o lua la misto.Baietii se uita la o fata cuminte, la locul ei, nu la una care ar face orice sa fie in centrul atentiei.Fii mereu tu si vei vedea ca intr-o zi va veni si momentul in care baietii se vor plictisi de aceasta fata care se da in spectacol.Cat despre tine, nu cred ca esti urata dupa cum te-ai descris.Cand te uiti in oglinda incearca si zambeste.Imbraca-te in culori cat mai deschise, prinde-ti parul cat mai sus si fii vesela mereu.Vei vedea ca baietii vor aprecia aceasta schimbare.Incearca sa vorbesti cat mai frumos si sa fii cat mai draguta! Sper ca ti-am fost de ajutor. Funda?big grin

| andreabecsek a răspuns:

Exact asa se intampla si in clasa la mine. Si eu eram suparata din aceasta cauza, ele se credeau super frumoase si mereu se legau de mine. Dar mai multi prieteni mi-au zis ca sunt doar invidioase pe calitatile mele; de atunci nu le-am mai bagat in seama. Si ma crezi sau nu intr-o buna zi o colega, una dintre acele fete, mi-a zis ca sunt cea mai frumoasa din clasa si de atunci am mai auzit acest lucru. Asa este si cu tine cred. Sunt doua citate pe care te poti baza: DACA PENTRU UN MOMENT AI CREZUT CA O VEI DISTRUGE, UITE-O DUPA UN TIMP: ZANDESTE SI E DULCE.
Si ce usor e sa zambesti daca ai incredere in ceea ce esti.
Sper ca am reusit sa iti ridic moralul si sa iti dau incredere.
FUNDA?big grin

| annadouapuncteics a răspuns:

Nu trebuie sa fi invidioasa pentru ca nu ai pe cine! daca ei ii place sa fie in centrul atentiei in fata baietilor asta nu inseamna ca e populara! sh mai ales daca e o nasoalaa! stiu multe fete asemanatoare q aia sh baietii nu stau langa ele ca sunt populare! cred ca intelegi ce vreau sa zic! sh app! simte-te bine in pielea ta pentru ca sunt persoane care te pot place si pentru defectele tale nu numai pentru calitati!winking

| Teddy_4958 a răspuns:

Nu conteaza cum arati, un baiat o sa te placa pentru cine esti, nu pentru cum arati, unor baieti le plac fetele mai tupeiste, iar altora le plac fetele ma cuminti care nu se sclifosesc in fata lorhappy sper ca ti-am fost de ajutorhappy

| YouDontKnowMyName a răspuns:

Eu acum cativa ani ma credeam uratenia intruchipata rolling on the floor))))
Imagineaza-ti am ochelari, dinti nu prea drepti, buze mici, si nasul nu prea mic big grin dar ma consider ok.M-am framntat mult pentru *micile defecte* dar am realizat ca sunt frumoasa asa cum sunt.Asa trebuie sa fii si tu.
Baftawinking

| Larisa_5961 a răspuns:

Odata ce o persoana vede ca nu e bagata in seama, normal ca se baga ea. Frumoasa sau nu, scopul ei este acela de a fi o persoana "importanta". Si nu iti fa probleme ca din descrierea ta constat ca esti foarte frumoasa!

| MyaMyuka00 a răspuns (pentru Larisa_5961):

Frumoasa sau nu, trebuie sa fii o fata finuta!winking

| GeeZy a răspuns:

Dupa ce ai scris tu acolo, nu ai mai mult de 16 ani happy
Mai ai de crescut