| barbyr0z.ex.fantadelamaye a întrebat:

Folositi argila pentru ten? cu ce o combinati?:d

7 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

E in functie de ten-suc de citrice, suc de rosii & castravete-sucuri astringente in general, albus de ou pentru cele grase, galbenus, miere, ulei de masline pentru cele uscate. Absoarbe excesul de sebum sau hidrateaza si hraneste, in functie de ceea ce urmaresti.Retete gasesti destule pe net.

| miroonah a răspuns:

Cu zeama de la o rosie:d O lingurita-doua de argila cu zeama de la o rosie. Se amesteca si se aplica pe ten. Se tine 15 minute:*

| Supradoza.De.Vise.Interzise a răspuns:

Cu miere!
Poti folosi si urmatoarele masti :

Masca de revitalizare - un sfert de banana, o linguritza de caimac de lapte, o linguritza de mieresi un ou ( doar galbenusul pentru ten uscat, doar albusul pentru tenul gras, un ou intreg pentru ten normal )
Sursa : revista felicia

Masca pentru ten uscat si iritat - doua linguri de miere, un albus de ou batut spuma, 100 g faina de ovaz si o apa de flori de tei.
Sursa : revista felicia

Mascapetru purificare - o linguritza de ARGILA verde, inmuiata cu o linguritza de suc proaspat de portocala si o linguritza de branza de vaci.
Sursa : revista felicia
Masca hidratanta - doua linguri de miere, doua linguri de lapte.
Sursa : revista felicia

| den a răspuns:

Eu pun putina zeama de lamaie

| Guitarlove a răspuns:

Eu o combin cu zeama de lamaie sau portocale. Iti face pielea mai moale si indeparteaza cosurile. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de ten: pentru ten gras se poate amesteca cu zeama de lamaie, pentru ten uscat cu ulei de masline, iar pentru ten normal cu apa plata http://reviews.katrina.ro/pudra-de-argila-de-la-aslavital.html

| zamfira a răspuns:

Cu miere de albine. 2-3 lingurite le amestec cu praful de argila si apoi ma ung pe fata. Ma fac mulatra big grin Prima data, dupa ce m-am uns toata pe fata, am avut un moment de panica: ce ma fac daca nu se mai duce si trebuie sa ma frec cu cif ca sa se curete? big grin Insa, nu e nici o problema, se curata foarte usor cu apa calda. happy Trebuie sa stai cu unsoarea pe fata numai 20 minute. Nu mai mult. P. S. faza cu cif a fost o gluma.