| darts01 a întrebat:

Funda.De ce ma trezesc cu ochii incercanati,umflati deasupra si mici, si ce pot face sa nu ii mai am asa?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E simplu: spala te cu apa rece abundenta, frecand bine zona.
Sangele va intra in circulatie (mai intensa) si in cateva minute totul va fi OK.

| Elena9328 a răspuns:

Ochii obositi – Remediu naturist pentru cearcane: aplica felii reci de castraveti sau de cartofi sub ochii obositi, timp de zece minute. Ambele legume contin nutrienti care decongestioneaza vasele de sange.
Unii dintre factori ar fi stresul, nu dormi cat ar trebui etc
Ca sa diminuezi pungile de sub ochi, incearca urmatorul truc: dormi cu capul mai sus decat de obicei. Cand te trezesti cu pungi sub ochi, ca sa le reduci, aplica comprese cu apa rece pe ochi si stai cel putin cinci minute cu ele. Sau o alta varianta este sa lasi o lingurita in apa rece, apoi sa o folosesti pentru a masa zonele problematice

| bystefu a răspuns:

Sa nu fie ceva grav, adica putem vorbi de hepatita, mai ales daca si tu te simti adesea obosit. Sau o raceala, mai bine du-te la medicul de familie.

| wonderwoman123 a răspuns:

Incearca o crema de ochi care sa reduca cearcanele. Preferata mea e de la Clinique All About Eyes( la sephora sau pe sephora.ro). Pentru ochi umflati incearca o masca pentru Debuffing (nu stiu cum se spune in romana)

| evewts a răspuns:

Daca ti se umfla ochii.e din cauza ca mananci prea multa sare, iar pentru ochii obositi si incercanati sunt remedii naturiste; Cum ar fi ă....masti de față naturale sau aplicarea uleiului de cocos saaaau poti sa-ti pui doua felii de cartof (pentru a trage cat de cat umflatura) sau castravete (pentru limpezirea lor....ca sa nu mai para obositi)