| FunkySmile a întrebat:

[FUNDA] Hi. Am si eu o mica problema tongue. Din cauza placii parul meu s-a ars foarte tare, s-a deteriorat sad. Parul meu e cret si dupa baie se umfla cat casa poporului, are foarte foarte foarte mult volum sad de aceea il si indrept. Acum va rog pe voi sa imi sugerati niste produse pentru protectia parului impotriva placi, ceva pentru firele deteriorate si ceva pentru ca parul meu sa stea drept dupa placa totusi si sa ii revina stralucirea de alta data love struck. Si c-am cat costa produsele sugerate tongue.
Peace kiss

Răspuns Câştigător
| AndrogynBeauty a răspuns:

E normal ceea ce ţi se întâmplă, dar există metode de a ţine părul sub control, chiar şi după ce s-a deteriorat. Dacă este extrem de deteriorat, poţi să-l revigorezi tunzându-i puţin din vârfuri. Bănuiesc că atunci când te speli foloseşti un balsam hidratant/hrănitor, iar şamponul îl alegi pe cel mai simplu, fără n-şpemii de particule şi proteine (sunt toate fake-uri). E important să nu te speli foarte des (o dată la minim 4 zile; ar fi indicat o dată la 6-7 zile), iar atunci când o faci îl şamponezi doar o dată, nu de două sau mai multe ori (au auzit şi cazuri de-astea). Deci, îl şamponezi, îl clăteşti, pui balsamul (o dată la 3-4 spălări poţi opta pentru o mască de păr, ceva mai complexă decât un simplu balsam), îl laşi să acţioneze, apoi clăteşti bine părul. După ce-ai ieşit din baie, cu un prosop tamponezi uşor părul (nu-l brusca), apoi îi aplici un ser de lăsat pe păr. Eu folosesc "Nutricion" de la "Herbal Bionature" (locuiesc în Spania, nu ştiu dacă există produsul şi în Ro, dar important e să fie un ser reparator de lăsat pe păr) care costă undeva la 7-8 euro. După ce aplici serul, de la rădăcină până la vârful firului de păr, pe poţi pieptăna. Cu atenţie şi nu excesiv. După operaţiunea asta, laşi părul în pace pentru o vreme, să se usuce singur. Uscătorul de păr îl deteriorează chiar mai rău decât placa. După ce părul e 100% uscat, pui placa pe el, la o temperatură nu exagerată, dar nici prea mică (eu folosesc între 150 şi 160 de grade). E preferabil să treci cu o temperatură mai mare dar o singură dată, decât de multe ori şi să şi tragi de păr cu o temperatură mai mică. Nu trebuie să-ţi mai spun că placa trebuie să fie ceramică sau teflon şi de ultimă generaţie (îţi recomand Rowenta Ultima "for Elite Model Look", undeva la 50 de euro, depinde şi de ofertă). Ok. Am întins părul. Pentru a evita ca la cea mai mică urmă de umiditate sau vânt părul să o ia raznă, să se umfle, să nu mai rămână drept, după placă, aplică-i un ulei de păr, în special pe vârfuri şi pe părul de la suprafaţa coafurii tale. Nu trebuie să pui mult ulei, pentru a nu-i da un aspect grav, dar două-trei-patru picături ar trebui să foloseşti. Eu am descoperit un ulei foarte bun, de la L'Oreal, se numeşte "Smooth intense - anti-frizz serum" şi face parte din colecţia Elvive. S-ar putea să-l găseşti în România, aici e undeva la 10 euro, dar face toţi banii. E galben-portocaliu cu capac caramel. Cu uleiul poţi să te dai şi între spălări, dacă de exemplu, simţi că părul e puţin uscat sau are tendinţe rebele. E preferabil să dai de mai multe ori câte puţin decât mult o dată. Dar evident, o să îţi simţi şi tu dozajul în funcţie de păr, nu ştiu ce mărime are părul tău, ce culoare, cât de vopsit e, etc etc. Al meu este vopsit blond, lungime medie.
Sper că te-am ajutat puţin. Mult succes!

5 răspunsuri:
| bfvhjcv a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu.
folosesc o masca de par de la Bes
http://www.vita-plant.ro/bes/masca-pentru-par-midopla
mi-a recomandat-o tipa care ma tunde, si e foarte buna.
mie mi-a cerut pe ea 26 lei

| izzybizzzy a răspuns:

Pai te speli pe cap, te dai cu balsam si astepti intre 5 si 10 minute, apoi te dai cu crema sau folosesti masca pentru parbatting eyelashes si o sa arate mult mai bine si mai sanatoswinking

| izzybizzzy a răspuns:

Si nu conteaza ce produse folosesti atata timp cat le folosesti frecventbatting eyelashes

| Ingerash a răspuns:

Ar fi bine sa folosesti o masca cu ou si miere pentru parul deteriorat
Si pentru volum du-te la coafor si mai fileaza-ti parul ca sa nu mai ia asa volum

| djbretonell a răspuns:

Nu cred ca exista asa ceva. sau ma rog. dar iti sugerez sa te duci l aplafar sau la farmacie sau sa cauti in revistele de cosmetice gen avon si oriflame samponuri care iti iau din volum