| Balea_Alina_1996 a întrebat:

FUNDĂĂĂĂ! Cine ştie cum se procedează când îţi colorezi/vopseşti părul cu hârtie creponată? Vreau să-l vopsesc /colorez sau cum o-ţi vrea cu hârtie creponată pentru că am înţeles că nu ţine mult şi se duce culoare, în 2-3 săptămâni, deci cine mă ajută?(detaliat) şi dacă aţi şi încercat şi voi e şi mai bine.

Răspuns Câştigător
7 răspunsuri:
| lady2in4black a răspuns:

Daca vrei sa iti vopsesti parul, si doresti sa ti se duca in 2 3 saptamani, poti folosi un nuantator, asa ceva am incercat si eu, nu de foarte mult timp si observ ca mi se duce culoarea si am folosit folie de staniol

| Anisoaraaa0 a răspuns:

Am încercat.Am pus culoarea mov și am văzut în recipient ca e roșu si a iesit un roșu asa frumos se vedea la soare, la prima spălare am vazut ca era apa portocalie cam asa dar tot mi-a rămas culoarea in par

| EllaHughWarner13 a răspuns:

Cel mai bine ar fi cu nuantator, albastru de metil, sau violet degential. Nu se poate face cu hartie creponata.

| Balea_Alina_1996 explică (pentru EllaHughWarner13):

Ba se poate. pentru că am încercat şi mi s-a colorat. Şi o fată a încercat. de fapt mai multe şi s-a colorat şi peste 2-3-4 spălări se duce.

| Gabii_Anca_1995 a răspuns (pentru Balea_Alina_1996):

Bun,se poate, si cum procedez in cazul asta? ce pasi trebuie urmai ca sa iti vopsesti/colorezi parul cu hartie creponata si ce ustensile trebuie sa ai la indemana?big grin

| Balea_Alina_1996 explică (pentru Gabii_Anca_1995):

Mama frate, cu mana. fierbi hartia in apa fiarta cateva minute si dupa iti pui pe par, si daca ai parul mai deschis se cunoaste mai bine, daca ai parul mai inchis se cunoaste doar putin!

| Anonima153940 a răspuns:

Ai nevoie de:
Hartie creponata de culoarea pe care o vrei
Manusi
Pensula(optional)
Un castronel de plastic
Un prosop sau un tricou mai vechi.
Uscator de par
Periuta veche de dinti E de preferat sa acoperi cu ceva locul unde faci.
Fierbi apa ca sa fie clocotita, iar pana atunci tai din o culoare pe care o vrei pe bucati mai mici si le pui intr.un vas. Pui apa fierbinte peste iar apoi amesteci cu periuta de dinti pana aceasta se coloreaza. Lasi amestecul 15-20 minute sa actioneze. Vezi sa nu pui prea multa apa si sa nu uiti sa porti manusile.
Asa
Acum treci la procesul de colorare.
Daca vrei sa ti faci suvite, folosesti pensula, dar daca vrei doar varfurile, iti inmoi varfurile si stai asa 10-15 minute, iar apoi iti pui tricoul sau Prosopul pe cap si stai asa 10-15 minute, iar apoi te usuci cu feonul.
Se ia la primele 2 spalari.
Sper ca te.am ajutat.