| Julian1D a întrebat:

Heei cum functioneaza un router wireless? adica ma refer ca, cu el poti sa ai net, sa zicem de la "vecinu", sau il conectezi la modem si ai net in toata casa? sau cu el prinzi semnalul de la "vecinu"?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Routerul emite unde wireless nu capteaza. Il conectezi la cablul de net si aceste emite wireless

| stlucian a răspuns:

Deci ca sa lamurim:
wireless iseamna fara fir deci prin unde radio.
Un router transforma semnalul venit prin fir sau fibra optica in unde radio.E ca un mic emitator radio pe o anumita frecventa.
Deci daca vecinul are un router cu o mai mare acoperire poti sa prinzi semnalul lui dar asta e infuentata de pereti/beton/etc.

Un router NU CAPTEAZA alte semnale dacat cele venite prin fir/FO si le "imprastie" dupa puterea device-ului(router-ului).

Poti prinde semnalul vecinului daca iti da acceptul si daca ai un device(dispozitiv) de receptie wireless cum ar fi un laptop/telefon/tableta.

Modemul personal(casa/apartament) in general e pentru o raza de receprie de pana in 50-100 m. dar scade in functie de distanta si de obstacolele aparute(pereti/usi metalice/etc)

Bineanteles ca sunt router-e care au o acoperire de 300m dar sunt mai scumpe si eficienta lor nu e tocmai cea dorita.

| 0Alexander0 a răspuns:

Poti sa mai dai niste detalii despre intrebare, nu prea inteleg.

| DavidMihai a răspuns:

La un router wireless poţi alege tu cât de departe doreşti să fie transmis internetul (depinde şi de maximul lui). Dacă vecinul tău are curtea exact lângă tine e posibil să meargă. Dar exista şi routere slabe în care prinzi net la câţiva metri.

| SilvianG a răspuns:

Un Router Wireless, în cazul tău să zicem că are vecinul tău. El funcționează pe bază de WI-FI, poți prinde WI-FI pe telefon/tabletă/laptot de la el în cazul în care el nu s-a decis să și-l codeze. Poți prinde net în toată casa dar asta depinde de puterea routerului. Unul de 200mb ar ajunge să zicem 20M; 3. Mult noroc.

| Seby90 a răspuns (pentru SilvianG):

Banda nu are nici-o legatura cu frecventa, poate te referi cum transmite, b g sau n, sau la 2.4 ghz sau 5 ghz.

Oricum, unele routere au mufa usb pentru modemul 3g / 4g, altele nu, cele care au sunt mai scumpe. Nu sunt sigur daca exista routere wireless care sa si primeasca semnal, dar ele doar transmit. Daca exista astfel de routere nu sunt decat niste mici exceptii.

Daca vrei sa prinzi wireless ar trebui sa te indrepti catre o placa de retea wireless, ele sunt fie pe slot pci (2/4/8/16x) de obicei cele mici sunt compatibile si cu sloturile mai mari. Fie pe usb.

Cele pe usb nu sunt cele mai reliable dar sunt ok.

Bafta.

(daca vrei sa iti iei pe usb, iti sugerez sa cauti o placa de retea wireless cu antena, uenle au antena interna si foarte mica = semnal prost).

Bafta.

| Balan_Ioana_1988 a răspuns:

Daca ai tu router, in loc sa bagi cablul de la netul tau (sa zicem RDS/sau ce ai tu) in calculator, il bagi in router( pe care il situezi unde vrei tu ca e micut cu 2 antenute sau 1, depinde ce putere vrei sa aiba).
Dupa aia ai net in toata casa..si pe telefon. Daca nu iti pui parola..au si cativa vecini (depinde pana unde prinde) daca iti pui parola, ai doar tu acces. Si vice-versa... daca au vecinii tai router.