| anonim_4396 a întrebat:

Heey. (: Mi se electrizeaza parul ingrozitor..si cand mi-l fac cu placa sta putin intins in casa si cand ies din casa..BOOM! ..Incepe sa mi se intoarca la varfuri si ajung la fel ca inainte sa mi-l fac cu placa..Nu am parul nici cret dar nici drept.Mi se onduleaza la varfuri.Am incercat sa mi-l usuc cu foehn-ul dar nu prea ma pricep. Vreo solutie sa imi stea parul drept si cand ies din casa? Funda pentru cel mai ajutator raspuns! :*

Răspuns Câştigător
| JulyStorm a răspuns:

Si eu am tot un par afurisit, dar macar la mine sta o zi dupa ce l-am indreptat.
Sa-ti spun cum fac eu:
Folosesc un sampon normal, pentru repararea parului (ceva de Syoss - are nevoie saracul, la cat de maltratat e de placa).
Dupa ce l-am spalat aplic o crema pentru indreptarea parului (tot eva de la Syoss).
Incerc sa il ususc fara foehn dar daca ma grabesc, oricum ii aplic un spray pentru protectie termica (gasesti pe la toate firmele). Las spray-ul respectiv sa intre in par si apoi il indrept cu placa.
La sfarsit hidratez varfurile cu serul pentru varfuri de la Avon si cel putin o zi, n am probleme cu frizura.
Eu folosesc doua placi. Am una subtire, un no name care se incinge f repede dar am impresia ca arde mai tare, si am una lata, profi, care se incalzaeste mult mai greu, dar care indrepta mai bine si nu imi da aceeasi senzatie de par uscat la sfarsit. happy

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Bondarel99 a răspuns:

Ai firul de par gros si cu elasticitate si de aceea nu sta mai mult de cateva ore intins.Nu ai ce solutie sa folosesti, eventual se mai subtiaza dupa mai multe folosiri ale placii...al meu s-a subtiat de la vopsea si acum sta perfect intins si o saptamana, dar tu sa nu te vopsesti.

| Alexandra_Livia_1998 a răspuns:

Iti poti cumpara un sampon pentru indreptarea parului. Daca nu iti rezista parul inseamna ca nu ai o placa foarte buna, sau nu te faci tu bine. Trebuie sa stai cam o ora sa fi indreptata perfect. Foloseste fixativ, balasam de par si samponul mentionat mai sus. :* Bafta!

| Alexandra_Livia_1998 a răspuns:

Eu zic sa-ti iei un sampon special pentru tipul tau de par si unul pentru indreptarea parului. placa folosita in mod clar, dar in timp ce te faci cumpara spuma care nu iti intareste parul, decat ti-l ingrasa si astfel va sta cat de cat drept.

| Alexandra_Livia_1998 a răspuns:

Bineinteles ca te ajuta si serul anti frizz, dar nu am folosit, deci nu am cum sa iti recomand.

| Elvina a răspuns:

Nu ai ce sa faci. Asa sunt si eu. Eu nu-l mai pieptan si te poti tunde la varfuri. Bafta!

| crissa20 a răspuns:

Buna! asa am si eu parul si eu reusesc sa-l tin intins mai mult timp astfel( ianite pateam la fel ca si tine):
- dupa ce fac baie folosesc o perie cu aer cald pentru a-l usca, apoi folosesc placa si cand il pieptan folosesc peria cu ioni de la Remington! Bafta!

| Lilli a răspuns:

Pai...si eu aveam parul asa.DAR...eu am reusit.
Eu folosesc sampon si protectie de la Pantene.O saptamana intreaga odata la 2 luni,folosesc masca de par de la Elseve, si o data pe luna imi prepar un intaritor foarte foarte bun:doua galbenusuri de oua, patru linguri de ulei de masline, o lingurita de ulei de ricin si un shot de bere blonda. poate suna ciudat, dar merge.in privinta foehn-ului nu te descuraja.iti spun eu cum sa faci. dupa ce te clatesti de sampon si iti aplici protectia pentru par, iti pui parul in prosop(turban, ca sa zic asa:]]) si il lasi aprox. 15 minute. apoi il piepteni cu o perie deasa si apoi il usuci.il piepteni cu un piaptan rar, si apoi astepti aprox 20 de minute, si mai apoi il indrepti cu placa.la sfarsit te dai cu spuma de la Schwartzkopf si cu fixativ Taft tot de la Schwartzkopf si gata! Aaa.si nu uita sa dai cu spuma si si cu fixativ la varfuri! Succes!:*