| Katherina99 a întrebat:

Hei, am nevoie de ajutor, recent mi-au iesit pe toata fata niste cosuri mici, ca cele de la iritatie gen si vreau sa stiu cu ce as putea sa le fac sa treaca. Ma gandesc ca e posibil sa-mi fi iritat pielea cu ultima masca cu gelatina pe care am facut-o, insa mi se pare ciudat ca acele cosuri au iesit si in zone in care eu nu aplicasem masca.

7 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Daca ajungi la farmacie, iti va da un antialergic. Se retrag si fara tratament, dar după două-trei zile,

| Simpatic a răspuns (pentru floresdemayo):

Urticaria data de alergie nu se retrage in 2-3 zile, dureaza ceva mai mult.

| floresdemayo a răspuns (pentru Simpatic):

Am fost și eu intr-o situatie similară când am luat antibiotice. In a treia zi abia mi se mai vedeau urmele. Mi-au dat la farmacie ceva care combate alergia si a fost foarte de folos. De aceea, am trimis-o la farmacie, găsește oameni cu experiență care o pot ajuta.

| Simpatic a răspuns (pentru floresdemayo):

Sigur, se numesc antihistaminice, de exemplu aerius, pe langa o pastiluta de aceasta pe zi se recomanda si regim, adica fara proteine, pentru ca se pare ca exista o legatura intre proteine si alergie, mai pe romaneste proteinele alimenteaza alergia, asta o arata testele de laborator cat si realitatea. De aceea alergicii cand fac un puseu de acesta datorat unor E-uri sa zicem, trebuie sa tina regim.
Si eu am patit candva de la o crema de fata si crede-ma ca a trecut dupa 2 saptamani.

| Andreeush a răspuns:

Du-te la farmacie și o să îți dea ceva împotriva alergiei.

| danaieladaniela a răspuns:

Cred ca esti alergica la masca aceea ...iti recomand sa iti hidratezi fata cu miere si scortisoara este foarte folositor!