| MaraiN0028 a întrebat:

După un act sexual cu o virgina neprotejat mi-au apărut niște bubițe albe pe penis (candidoza mai mult ca sigur) nu am fost la medic, am aplicat o crema specială NIDOFLOR in circa o săptămâna bubele au trecut, nu am mai avut macarimi, nimic de genul acum la 2 ani după întâmplare îmi e frica sa nu mai am candidoza. Este posibil sa o mai am dacă mi-au trecut toate simptomele? Nu am fost la medic, am folosit doar crema! Îmi e frica sa întrețin relații sexuale deoarece nu vreau sa dau mai departe dacă am ceva. Când ma uit la penis capul pare puțin cam ciudat, nu are bube, nu are nimic, nu am mâncărimi dar mi se pare mie ca e puțin iritat nu știu cum sa explic. Nu am nimic totul e perfect normal dar vreau sa știu dacă pot avea candidoza iar? Nu am mai făcut sex de atunci de frica! La medic nu ma pot duce dar ma gândesc sa îmi cumpăr iar crema și sa ma dau cu ea, îmi spăl penisul zilnic îl curat dar mi se pare ca arata ciudat mi se pare ca am pete mici mici albe pe capul penisului și ca in unele zone e cam roșu capul. Va rog sunt disperat!

4 răspunsuri:
| Amelya02 a răspuns:

Nu era virgina. Te a mințit și a apelat și la trucuri gen aw ma doare mai încet Blah blah, putina vopsea roșie sau ea era p stop ca sa fie sângele natural. O virgina nu transmite candidoza și alte bacterii

| corbulalbrosu a răspuns:

Candidoza genitală la bărbați este o afecțiune frecvent întâlnită. Poate provoca senzații de mâncărime, durere sau înroșire a penisului, sau din contra nu prezintă niciun simptom. Candidoza genitală la bărbați se poate vindeca prin adoptarea unui tratament adecvat prescris de către medicul specialist.
Dacă infecția este tratată din timp și răspunde la tratamentul antimicotic, candidoza poate să dispară în câteva zile până la o săptămână. Dacă sunteți activ sexual, este indicat ca partenerul dumneavoastră să urmeze un tratament asemănător pentru a evita infectarea repetată.
În cazul în care infecția reapare, în ciuda unei igiene corecte sau a abstinenței, in acel caz este necesar sa discutați cu medicul si despre folosirea unui alt tratament ale infecției.
Majoritatea cazurilor de candidoza peniana pot fi tratate acasa cu tratamente antimicotice locale, precum ar fi cele pe bază de miconazol, imidazol, sau clotrimazol.
Multa sanatate!

| Jonas94 a răspuns:

Salut!
Bubițele pe gland (cap) și mâncărimile pot fi provocate și de faptul că vaginul partenerei a fost uscat. Pe viitor încearcă să prelungești preudiul, pentru a-i da timp partenerei să se umezească corespunzător.
Din câte știu candidoză au femeile active sexual, nu cele virgine.

| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
Daca faci sex neprotejat trebuie sa iti asumi si consecintele. Intrebarea mea e: de unde esti igur ca ceea ce ai tu este candidoza? Si de unde stii tu ca tratamentele ce le iei tu sunt cele optime pentru vindecarea simptomelor ce l-ai prezentat.
Pentru a fi sigur ca scapi de problema pe care o ai si un diagnnostic corect precum si tratamentul cel mai bun trebuie obligatoriu sa mergi la doctor, fie la doctotul de familie, iar daca el considera necesar te va trimite la un dermato-venerolog.
In ipoteza in care ai avea candidoza, s-ar putea sa nici nu se fi vindecat complet, sa iti ramana, tu sa nu sti, iar mai incolo, sa o dai mai departe, si altor fete cu care faci sex.
De aceea e imperios necesar sa mergi la doctor, sa te asiguri ca ceea ce ai tu se vindeca complet. Doar doctorul te poate ajuta in aceasta privinta!
Sper ca ai inteles ideea!
Succes! Multa sanatate! Ai grija pe viitor. Foloseste prezervativul.