| jedulcik a întrebat:

Hei, am o problema.Eu niciodata nu am fost slaba dar pana la 7 ani am fost bine.Acum sunt o balena( nu chiar dar ma simt prost la strand/mare).La 7 ani de mos nicolae m am ingrasat fff mult.Am 1.56m si 56-57 de kg.Ideea e ca pe burta nu se vede foarte rau cand stau dreapta dar cand stau normal si asezata se vede urat. Picioarele sunt cam grasute si orice pantaloni as purta tot se vede urat.Am o colega care e exact cum trebuie adica nici slaba nici grasa, e frumoasa, inalta, se imbraca bine. Cand o vad (mai ales vara ) ma simt prost chiar daca suntem prietene.Parintii mei sunt amandoi slabi.

Am 11 ani.Mama mea are 1.58m iar tata 1.72 si ma tem ca nu voi mai creste pra mult, mai ales ca eu paine mananc(incerc sa ma abtin dar in timpul scolii vreo7 felii tot mananc si in vacanta 5). Inghetata incerc sa ma abtin si mananc 2 pe zi ( un progres pentru ca vara trecuta mancam 5)
Mie teama ca voi ramane asa pentru ca la un moment dat ma voi oprii din crestere si nu mai am foarte mult timp la dispozitie sa slabasc. Fructe mananc (cirese, pepene galben si rosu, capsuni, nectarine). Sport am incercat sa fac dar m am lasat de mai multe ori si am ajuns intr o stare oribila. Azi mama mea acumparat niste prajituri( mici nu mari
)si am bagat in mine ca disperata. Cand mananc nu constat, doar dupa.
Ce pot face? va rog sa nu radeti si sa imi spuneti ca sunt destul de bine asa pentru ca nu sunt! Nu vreau raspunsuri ironice si gen : nu mai manca( nu ma pot abtine la 2 ingetate pentru ca e ff cald.)si sa fac sport(sa imi ziceti cam ce exercitii si sa nu dureze ff mult sau sa fie complicate din prima pentru ca acum eu alerg greu, flotari nu mai pot face doar 2-3 si inainte puteam usor10 si genoflectiuni ce sa mai vb)

3 răspunsuri:
| MiculFaraon a răspuns:

Uite te poti duce dimineata la alergat, mai poti face abdomene, genoflexiuni, fandari si un regim alimentar mai sanatos. Poti exclude sucurile dar nu si inghetatele. Inghetatele nu ingrasa!

| Laura0Lory a răspuns:

Poti face sport. du-te la sala sau poti face exerciti acasa, iesi la alergat si ambitioneaza-te sa nu mai mananci multe dulciuri. uite aici niste exerciti utile. http://www.ziare.com/articole/exercitii+slabit+burta http://www.youtube.com/playlist?list=PL7BD1694CF0DAA196 https://nestle-fitness.com/ro/eat-right/?gclid=CNfB0eX0_7cCFU0d3godsHoARQ http://www.divahair.ro/diete_si_slabire/diete_de_slabit sper ca te-am ajutat

| loveruh556 a răspuns:

Tu cam ceri imposibilul... Vrei sa slabesti dar nu vrei sa te opresti din mancat inghetata, vrei sa arati bine dar nu vrei sa faci sport. straight face Si eu sunt destul de grasuta dar am 1.64 si 51 kg... Oricum, cel mai bine e sa incerci sa nu mananci mai deloc inghetata adica cam 3 pe saptamana MAXIM si sa nu mananci NIMIC dupa ora 7 seara. Pot manca ce vrei tu EXCEPTAND mancarea nesanatoasa( gen chips-uri, sticks-uri, fast-food, etc.), dar cantitativ sa nu fie mai mult decat cat incape cam cat in palma ta. Mananca doar atunci cand ITI ESTE CU ADEVARAT FOAME, NU atunci cand n-ai ce face te mai uti prin frigider si iei ceva de acolo! De asemenea ar fi bine ca in fiecare zi sa te uiti pe YouTube si sa cauti exercitii de slabit, iar dimineata fa o scurta plimbare. Sper ca te-am ajutat si te roog FUNDA :*. Mersii happy.