| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, nu stiu ce sa mai fac. Cam de o luna m-am decis sa slabesc, incepusem sa fac sport dar pur si simplu urasc sportul, asa ca am incetat. Nu asta ar fi problema, ci faptul ca am o obsesie legata de greutate. Ma simt foarte vinovata daca mananc ceva care are mai mult de 100 calorii. Uneori cand mananc inghetata sau chestii de genul cu foarte multe calorii, ma fortez sa vomit fiindca altfel ma simt foarte prost psihic. In fiecare zi incerc sa ma incadrez in 500-600 de calorii. Atunci cand vad ca am trecut peste, ma abtin si nu mai mananc nimic toata ziua respectiva. In ghiozdan am vreo 3-4 pachete de dropsuri si in caz ca mi se face foame, iau unul si imi trece. Chestia asta a devenit o obsesie, tin minte ca alta data mancam si o ciocolata intreaga si nu ma simteam deloc prost pentru asta. Acum ma simt prost si daca beau un amarat de pahar de lapte cu cacao. Nu stiu ce sa mai fac, cum sa ies din asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mergi la psiholog pana nu dai in chestii mai grave

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Sorina,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand este o inconstienta sa mananci 500-600 de calorii pe zi. Daca vrei sa slabesti, trebuie sa faci sport. Cel ma indicat este alergatul la banda. Probabil asa e metabolismul tau, eu te inteleg ca te consideri ghinionista, dar daca chiar vrei sa ai un corp frumos vei reusi la un moment dat. Daca nu esti motivata, iti trimit eu un speech care ar trebui sa te motiveze: https://www.youtube.com/watch?v=DmPgYsb1jX0 FUNDA?

| BeckhamRZM a răspuns:

Da, ai luat-o pe arătură cu un dat jos din greutate și parcă văd că în realitate ești exact ca un băț. Cum să ieși din asta? Mănâncă ce-ți place, regulat logic. Dimineață foarte important să mănânci, orice ai mânca nu te îngrași, după-amiaza la fel (ceva legume, nu știu, o ciorbă ceva că are nevoie organismul de așa ceva) după niște fructe pe la 6-7, după ora 6-7 fără pâine, deloc. Somnul e important, încearcă să dormi cel puțin 8-9 ore pe noapte. Sportul, la fel, încearcă să faci și asta pentru că nu ai cum slăbi dacă nu mănânci, corpul cere și dacă tu tot stai așa, nu vei slăbi. Vei ajunge la perfuzii și-ți vor băga cine știe ce prin corp și tot te vei îngrășa. Te forțezi să vomiți? Da' doar de la o înghețată n-ai cum să te îngrași, din câte știu.