| anonim_4396 a întrebat:

Hei :* Am o problema, mi-am cumparat un incalzitor de ceara roll on. Dar cand am incercat sa ma epilez inghinal cu acesta pur si simplu nu se smulgeau firele desii am dat de mai multe ori. Cand ma epilam cu ceara normala se smulgeau,nu tot odata,trebuia sa dau de mai multe ori,dar se smulgeau... ce pot face, cum ar trebui sa procedez si cat de lung ar trebui sa fie firul de par?

2 răspunsuri:
| dragodana a răspuns:

Salut! De vina e ceara.Am si eu un astfel de aparat.Il lasi 20-25 minute sa se incalzeasca ceara si apoi il folosesti.Din ce am observat este bun doar pe firul de par subtire(nu conteaza lungimea). Parul inghinal este gros si te umpli de nervi pana iei 3 fire.Mai bine te duci la salon.Stiu ca este mai scump decat acasa, dar si mai eficient.

| Cyclades a răspuns:

F simplu. Se foloseste ceara(cum corect ai procedat) dar trebuie incalzita in prealabil. Firul trebuie sa aiba maxim 1 cm (se scurteaza din foarfeca) pentru ca altfel nu vei reusi o epilare perfecta, parul mare se va prinde pe rola impiedicand epilarea.