| Iulika1607 a întrebat:

Hei. Am si eu o problema. Tenul meu este foarte dificil, am cojite foarte multe pe nas si deasupra nasului. Presupun ca de la deshidratare. Am stat si o noapte intreaga cu crema pe nas in speranta ca imi vor disparea. Cand ma dau cu fond de ten se vede oribil? Ce sa fac in privinta asta? Cum pot scapa de cojite? Le urasc

2 răspunsuri:
| SweetChild1 a răspuns:

Încearcă să folosești mierea, fiindcă este foarte bună în probleme de genul acesta. Cumpără un pachet de discuri de vată (sau poți să folosești și un șervețel) și pune puțină miere pe un disc și aplică pe acele zone, dar nu cu strat foarte gros. Mierea să fie naturală. Eu în clasa a VII-a am avut problema cu cojițele pe nas și am folosit această metodă cam o săptămână, iar acum am tenul curat.

| IoanaPsy a răspuns:

Mai poti incerca exfolierea saptamanala cu un mix de zahar (sau malai) si ulei de masline. Va curata tenul si il va hrani. Atentie! Nu mai mult de o data pe saptamana pentru ca daca vei face mai des e posibil sa iti iriti pielea. Personal, as evita fondul de ten pentru ca incarca porii si nu lasa pielea sa respire. Foloseste o crema potrivita tenului tau si in conformitate cu vremea de afara - pe timp de iarna crema grasa (nutritiva), pe timp de vara crema hidratanta. Poti consulta si un dermatolog pentru a vedea care este cauza aparitiei acelor cojite.