| Bianca298 a întrebat:

Hei
Ce pot face impotriva parului gras? Ma spal cam de 3 ori pe saptamana. Dar de cele mai multe catapata un aspect neplacut din a doua zi dupa ce m-am spalat. Am parul lung si drept. E indicat sa dorm noaptea cu el prins sau sa il las liber?
Funda

Răspuns Câştigător
| gingergirl1 a răspuns:

Si eu am parul la fel ca si tine,si am trecut prin aceeasi situatie! Eu am folosit un sampon de la plafar,dar nu mai stiu cum se numeste, dar a fost bun! Dar sunt si in magazine, supermarket-uri sampoane pentru par gras, poti intreba pe cineva, mai sunt reprezentante pe la raioane.
Eu cred ca ar fi bine sa dormi cu parul desfacut(am o prietena care doarme cu parul prins si are mereu dureri de cap plus de asta este si incomod)
Numai binewinking

7 răspunsuri:
| Fragile a răspuns:

Bicarbonatul de sodiu te ajută, şi oţetul.Foloseşte o lingură de bicarbonat de sodiu în o cană de apă pe post de şampon şi 2 linguri de oţet/cană pe post de balsam.Nu va lăsa miros neplăcut.Succes.

| NevastuicAaA a răspuns:

Si eu am problema cu parul gras.
Mi-a recomandat cineva sa ma spal cu otet pentru ca degreseaza parul.Merge,dar e o sensatie naspa la spalare.
Sau samponul de urzica. Cele care sunt numai de urzica! La astea chiar simti ca este parul foarte curat."Scartie" de curatenie, stii la ce ma refer.

Cat despre parul prins in timp ce dormi...iti recomand sa dormi cu el desprins.
Daca este prins in timp ce te foiesti il mai rupi.Plus ca dimineata nu o sa arate tare bine...si te va durea capul.

| YoBuDy a răspuns:

Vezi ca sunt o gramada de sampoane in magazine contra parului gras, incearca cateva saptamani sa te speli cu cele care sunt impotriva parului gras. Cat despre cum sa dormi cu parul noaptea, indicat este sa dormi cu el desfacut, pentru ca exista sanse sa te trezesti cu dureri de cap. daca dormi cu el prins.

Sper ca te-am ajutat!

| kx123 a răspuns:

Si eu aveam aceeasi problema. Am fost la medicul de familie pentru alt motiv si l-am intrebat si despre acest lucru.
Daca ai parul deschis la culoare cumpara de la farmacie pudra de talc si da-te la radacini usor.

| AllForOneAndOneForAll a răspuns:

Nu este bine sa te speli in fiecare zi pe par. Spalati parul numai cu un sampon purificator. Hraniti-va lungimea si varfurile parului cu uleiuri si masti hidratante incerca tonicul capilar de la plafar, este foarte bun atat pentru parul gras cat si pentru regenerare

| DalyDanyOana a răspuns:

Poi.daca ai parul gras poti sal dai cu rumegus si putin gainat. Si faza cu parul prins sau desprins eu ti-as recomanda sal lasi liber asta doar asa ca sa nu ramai cheala.

| Bianca298 explică (pentru DalyDanyOana):

Vaii. Cel mai inteligent raspuns. Merci! phbbbbt