| RoirraaaW95 a întrebat:

Hei fetele! Ce stiti despre sampoanele pentru intreptarea parului? Nu am incercat inca dar as vrea, parul meu este foarte ciufulit si electizat, nu stiu daca as putea spune 'cret'. Am incercat o crema pentru par 'impotriva incretirii'.dar nu mi s-a parut excelent. Dupa ce mi-l indreptam cu placa parca nu mai statea atat de electrizat dar totusi nu drept si as vrea un sampon bun pentru indreptarea parului dar nu prea stiu ce sa folosesc.

4 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Samponale pentu indreptare nu te gandi ca au efectul pe care il are placa. Ele domolesc parul insa nu o sa il faca niciodata la fel ca si placa.
Poti incerca galiss asia straight.

Răspuns utilizator avertizat
| facepalmlol a răspuns:

Vezi ca sunt sampoane pentru par cret, sau cel putin eu am avut, dar din-nafara.
La noi nu stiu daca sunt dar ar trebhui sa existe, eu zic sa cauti. Daca nu, poti folosi Garnier sau Dove astea lasa parul moale.Chiar si Clear-ul.

| Hermaniona a răspuns:

8 sfaturi pentru o indreptare corecta a parului

1. Foloseste o placa de calitate, confectionata din ceramica sau din titan, care iti va proteja parul mai mult decat una obisnuita. Aceste placi dau parului un aspect mai sanatos si mai stralucitor, datorita ionilor negativi pe care ii elibereaza si care actioneaza pozitiv asupra firului de par.

2. Spala parul cu un sampon destinat parului cret si foloseste un balsam hidratant din aceeasi gama cu samponul. Cu ajutorul unui prosop, tamponeaza-ti usor parul astfel incat sa absorbi excesul de apa.

3. Piaptana parul cu un pieptene cu peri rari si inainte sa-l speli si dupa, astfel incat sa fie bine descurcat si sa-l ajuti sa se mai intinda.

4. Aplica din belsug o crema pentru indreptarea parului, care sa te si protejeze de tempetarurile ridicate ale placii de coafat. Distribuie crema uniform pe toate lungimea firului de par.

5. Imparte parul in doua sectiuni. Prima, care incepe din zona urechilor, da-o in fata, spre frunte, si prinde-o cu o clama, ca sa te poti concentra pe cea de-a doua sectiune, cea de la ceafa.

6. Cu cat ai parul mai des, cu atat el trebuie separat in mai multe suvite. Ia fiecare suvita si intinde-o cu grija de la radacina si pana la varf. Ai grija sa nu zabovesti prea mult cu placa pe suvite, ca sa nu arzi firele de par!

7. Dupa ce ai indreptat tot parul din partea de jos, continua cu restul de par. Il poti imparti in alte doua sectiuni, facand o carare pe mijloc, ca sa te descurci mai usor! Dupa ce ai terminat de intins tot parul uita-te cu atentie in oglinda sa vezi daca nu ti-a ramas vreo suvita neintinsa la spate!

8. Foloseste un ser pe baza de silicon pentru hranirea si stralucirea parului. Pulverizeaza de cateva ori pe par si vei obtine un efect de stralucire!

Ca aspectul final al coafurii sa fie cat mai natural, nu intinde maxim parul, ci lasa-l usor ondulat la varfuri.

Indreptarea parului cu placa: Avand in vedere ca urmeaza sa folositi pe parul dvs un aparat electronic, trebuie sa aveti mare grija cand il cumparati si cand il folositi:

* cumparati o placa de intins parul de marca.
* placa pentru intiderea parului cu placile de ceramica este cea mai buna alegere.
* daca temperatura este reglabila, acesta este un bonus. Va trebui sa experimentati de cateva ori, pentru a sti care este temperatura ideala pentru parul dvs.
* optati pentru placi de intins cu lamele mai inguste, daca aveti parul scurt sau de lungime medie. Daca parul dvs e mai lung si mai gros, alegeti una cu placile mai late.
* desi ati putea descoperi ca temperatura mai ridicata da rezultate mai rapide, incercati sa setati o temperatura mai mica pentru parul subtire si una mai mare pentru cel gros.
* nu cumparati o placa de indreptare a parului grea. Daca incepe sa va doara mana in timpul procesului, nu obtine cele mai bune rezultate, pentru ca va veti focusa atentia pe durere.

Sfaturi pentru indreptarea parului cu placa:

1. Spalati-va parul cu un sampon. Folositi un balsam, dupa care clatiti bine parul cu apa.
2. Uscati-va parul foarte bine, altfel placa nu va avea nici un efect asupra lui. Evitati uscarea cu foehnul.
3. Periati-va parul bine si descalciti-l de tot.
4. Aplicati unui produs de protectie impotriva arderii parului pentru ca placa sa nu deterioreze firele de par.
5. Legati-va parul cu clame sau elastice de par, lasand o singura suvita libera pentru a o intinde. Incepeti de la ceafa si continuati in sus, impartind parul in straturi.
6. Tineti placa cat mai aproape posibil de radacini si glisati-l pe intreaga lungime a suvitei de par. Mentine aceeasi presiune de la radacina la varfuri. Faceti la fel si cu celelalte suvite.
7. Dupa ce toate suvitele sunt intinse, periati-le si admirati-va in oglinda. Intinderea parului va dura pana cand va veti spala parul data viitoare.

sper ca ti-am fost de ajutor
funda?