| TrixLove a întrebat:

Hei lume. Am descoperit pe net ca albastrul de metil e eficient cand vine vorba de suvite albastre. As vrea sa stiu exact cum il aplic. repet... vreau suvite, nu un cap intreg albastru laughing eu am deja un mic borcanel cu asa ceva, dar nu stiu exact cum se aplica.

Răspuns Câştigător
| Muflă a răspuns:

O să copiez răspunsul pe care l-am dat la întrebarea lui Isse pentru că-i practic aceeaşi chestie şi n-are sens să reformulez -_-
În primul rând trebuie' să ştii că se prinde DOAR pe păr decolorat. Şi acum vine copy/paste-ul...

Nu cred că o să mă asculţi... da' îţi spun oricum: Dacă nu vrei să-ţi faci toată pielea albastră şi să urle ai tăi la tine că le-ai distrus baia, pune balsam de păr într-un castronel (cât să acopere toate şuviţele pe care le vrei albastre), toarnă cât albastru de metil vrei (dacă vrei bleumarin toarnă mai mult, dacă vrei turquoise toarnă mai puţin) şi pune şi un strop de violet de genţiană dacă nu vrei să iasă prea verde. Amestecă bine cu o pensulă şi aplică amestecul ăla ca pe vopsea, stai 3-8 ore cu el în cap şi clăteşte cu apă rece. Cu cât ţi-ai decolorat părul mai bine înainte să pui albastrul, cu atât o să dureze mai mult (dacă era aproape alb se duce culoarea după vreo 8 spălări, dacă era galben/portocaliu se duce după 3-4)

1 răspuns:
| andreeaandreea_1764 a răspuns:

Din cate stiu trebuie sa faci rost de o pensula groasa (depinde de latimea suviteipe care le vrei) inmoaie pesnsula in borcan si dupa aceea intinde lichidul de pe pensula in locul unde vrei suvita.Mai sigur ar fi sa folosesti un spray special pentru suvite care se sterge la cateva spalarii, avand in vedere ca albastrul de metilen iti va face suvite mai movalii. Daca esti satena sau bruneta suvitele nu se vor vedea prea bine deci spray-ul este o alegere mai buna.