| aleza3 a întrebat:

Hei! Mi se ingrasa extrem de repede parul. Daca astazi imi spal parul, peste 24 de ore e deja gras! Si as vrea sa stiu, in cazul asta, cat de des ar trebui sa imi spal parul? Si ce sampon mi-ati recomanda, mentionez ca: wash&go, head&shoulders, dove, nivea, gliss, garnier, syoss, elseve, chiar j baby >--- mi-au incarcat paul si l-au lasat fara volum, vitalitate si stralucire. Arara ca un par neclatit suficient, mai pe inteles. (n-am schimbat sampoanele brusc, ca sa se inteleaga)

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu aveam parul gras si se ingrasa la fel de repede, doar head and shoulders classic clean 2 in 1 a functionat pentru mine. Incercasem si varianta simpla de classic clean si dupa ce l-am uscat arata nespalat, la fel am patit si cu varianta pentru matreata cu menta.

Daca n-ai incercat primul sampon mentionat ai putea sa-i dai o sansa sau ai putea sa te indrepti spre dermatocosmetice. Mie mi-a placut mult samponul antimatreata Selsun Blue pentru par normal spre gras, dar pentru mine rezista tot 4 zile ca h&s. Il folosea si mama si dupa o saptamana de la spalare parul ei tot curat arata.

Incearca sa-l speli de 2-3 ori pe saptamana, eu a 2-a zi de la spalare il udam un pic si il impleteam, a 3-a zi foloseam sampon uscat si seara ma spalam normal.

Zisese o tanti pe un forum ca fata ei folosea bere fiarta pentru clatire si dupa tratamentul asta a scapat de parul gras, n-am incercat asta. ^^

| AdelaElena88 a răspuns:

Eu îmi spăl parul cu șampon pentru cabaline.Il găsești la orice magazin care vine mancare/produse pentru animale. Dupa spălare are o textura dura, asta pentru ca îl usucă foarte tare. Pentru a nu avea fire tocate; folosesc ulei marocanoil pe vârfuri după fiecare spălare și apoi iau parul la perie cu feonul îl spăl de 2 ori, maxim 3 ori pe săptămână ( de 3 mai ales vara) În zilele când este putin gras, il strâng într o coada de cal, îl împletesc sau îl tapez.