| anissa a întrebat:

Saluthappynu mai stiu ce sampon sa folosesc cryingam parul gras)am folosit head&shoulders si nu mi se mai ingrasa.ma spalam doar o data pe saptamana dar imi cadea f mult parul, apoi am folosit mai multe sortimente din gama wash&go si mi se ingrasa parul la 2 zile dupa spalare si imi cadea si mai mult. ce sampon sa folosesc? elseve nu vreau sa-l folosesc fiindca la folosit my bffhappysi ii cadea si ei parul.mzhappy

7 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Ata cateva remedii pentru toate tipurile de par:
Pentru revitalizarea, stralucirea si supletea parului se foloseste infuzia din coaja de lamaie. Se taie marunt cojile de la 500 g lamai, se pun intr-un vas si se toarna peste ele 1, 5 l apa clocotita. Se astupa vasul si se lasa 3 ore, dupa care se foloseste pentru clatirea parului proaspat spalat. Se bea zilnic o cana cu infuzie de schinduf pentru cresterea parului.
Carenta vitaminei B6, tratamentele chimice, bolile de piele, excesul de seboree pot determina caderea parului. Este importanta si recomandata o alimentatie bogata in uleiuri vegetale nerafinate, siliciu, vitamina E si B, sulf.
* Scalpul se maseaza cu ulei de masline sau cu ulei de ricin. Masajul se face cu 1-2 ore inainte de spalare si se acopera cu un prosop. Se spala cu sampon si se clateste cu apa calda in care s-au adaugat doua linguri cu zeama de lamaie sau otet. Tratamentul se repeta timp de doua saptamani.
* Se beau doua cani pe zi cu infuzie din radacina de brusture. Se pune cate o lingurita de planta maruntita la o cana de apa clocotita, se acopera si se lasa sa stea 10 minute. Se strecoara si se bea.
* Se maseaza scalpul cu alifie de propolis, zilnic, timp de 4-5 luni.
* Parul se clateste, cu infuzie de coada calului, masand scalpul. Se pun 3 linguri de planta maruntita la un litru de apa clocotita, se acopera vasul, se lasa sa stea 5-10 minute, apoi se strecoara si se foloseste.
* Se maseaza scalpul cu otet de mere, timp de o saptamana, de cateva ori pe zi.
Si eu am aceeasi problema am folosit head&sholders si acum folosesc sunsilk la fel...nici un rezultat!

| anad a răspuns:

Incearca si samponul pentru copii Sampon Johnson's Baby cu germeni de grau. Mie mi-a folosit.

| EUSIATIT a răspuns:

Gliss e suyper

| Maria_3931 a răspuns:

Deci in primul rand nu e de ajuns sa te speli o data pe saptamana...in al doilea rand spala-te de w2 sau 3 ori... daca ai un par bogat asta trebuie sa faci.si ca sa nu-ti mai cada parul pieptanal parul ala cere ajutorrr.si sa vezi ca dupa ce ti-am dat sfaturile astea nu o sa-ti mai cada parul si poti sa folosesti head&shoulders. noroc la pieptanat

| lexony a răspuns:

Inceark Claire.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai incearca cu cren

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu! deci am consultat si medic dermatolog big grin. mi-a zis sa nu le schimb (sampoanele ) ca pe sosete (cum faceam in actiunile mele de a inlatura senzatia de par uleios). eu(acum) folosesc wash&go antimatreata(si functioneaza de minune)... ce vreau sa zic. e ca. trebuie sa te speli de 2-3 ori pe saptamana (asta mia recomandat si doctorul ), iar pentru caderea parului o alta cauza decat pietanele, utilizarea placii de intins parul prea des sau uscarea cu pheonul mai e si temperatura apei cu care iti speli capul. cu cat este mai ridicata cu atat cade mai mult par.( ATENTIE. NU INSEAMNA K TREBUIE SA TE SPELI CU APA RECE! doar ca trebuie sa evitzi apa foarte fierbinte)---am folosit multe sampoane. chiar si medicinale (au dat rezultate; chestia e ca nu sunt intotdeauna usor de procurat, avand in vedere numarul scazut al celor care VOR sa se ingrijeasca)... daca vrei sa cauti unul medicinal, consulta un dermatolog!