| anonim_4396 a întrebat:

Am un par foarte-foarte gras. Il spal dimineața si seara deja incepe sa arate rau, ca in următoarea zi sa arat ca altii nespălați de 2 saptamani (și nu exagerez). Am incercat pentru mai mult timp toate sampoanele din comerț, groaznice! Am folosit chiar și sampoane mai scumpe, peste 100 de lei doar sa vad daca e vreo diferență (NIMIC!). Mi-am luat și bio, au fost 70 de lei, am dat banii degeaba. Clear, Gerovital, Syoss, Head&Shoulders, Wash&Go, Elseve, Nivea, Dove, JB, Cien, Kallos, de urzica, Garnier, Gliss, Wella care a fost peste 100 de lei, unul bio, nu ii mai rețin numele si altele, ZERO! Ce sa mai fac, vreau un par cu volum și fara ca sa se unga asa rapid. Încă ceva, eu nu vreau sa dau pe un sampon o groaza de bani fiindcă nu am, am incercat și eu 1 data cele scumpe sa vad daca își fac treaba, dar nu pot sa îmi iau asa ceva tot timpul. Deci, ce sa folosesc afara de cele de sus, pe care le-am folosit (și nici nu ziceți ca le schimb prea des ca nu e asa)

Răspuns Câştigător
| bbnnmm a răspuns:

Îți recomand șampoanele de la Ducray, citește aici despre ele: https://www.ducray.com/ro-ro aici sunt cele pentru păr gras: https://www.ducray.com/ro-ro/par-gras sau șamponul Seboderm. Am avut aceeași problemă și am mers la o mulțime de dermatologi și am încercat zeci de șampoane, dar fără vreun rezultat. Șampoanele ăstea mi-au fost recomandate și mie, și chiar mi s-a rezolvat considerabil problema aceasta. Te sfătuiesc să le încerci! Multă sănătate!

| anonim_4396 explică (pentru bbnnmm):

La cât timp te speli pe cap și samponul aceasta cum îți face parul mai exact? Nu trebuie oare să fie recomandat de un dermatolog?

| bbnnmm a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum am întrerup folosirea șamponului pentru că folosesc un șampon pentru creșterea părului, dar când am folosit șampoanele pentru păr gras (vara trecută), mă spălam o dată la 3-4 zile, era record pentru părul meu. Farmacista mi-a spus că șamponul poate usca părul și să folosesc și un balsam, dar mie nu mi l-a uscat și nu prea foloseam și balsam. Dermatologul la care mergeam îmi schimba șamponul din lună în lună, niciunul nu mi se potrivea. Iar acestea mi le-a recomandat o prietenă și le-am încercat din curiozitate și chiar mi-au remediat problema.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Spălatul prea des poate fi una din cauze.
Încearcă produsele Avon. Nu sunt scumpe, eu le folosesc de 10 ani.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai solutia e sa raresti spalarile, cu timpul parul se adapteaza. O sa fie greu sa umbli cu el gras, dar macar incearca pentru inceput sa il speli la 2 zile apoi la 3 si asa mai departe. Eventual poarta ceva pe cap sau foloseste sampon uscat ori pudra de talc (e o adevarata minune) daca trebuie sa iesi din casa. Si nu o sa vezi rezultate dupa cateva zile ci dupa multe luni.
Eu de foarte multi ani imi spal parul o data pe saptamana si asa s-a obisnuit. Se ingrasa foarte greu.

| Geici7474 a răspuns:

Foloseste sampon uscat cand vezi ca ti se ingrasa parulwinking

| anonim_4396 explică (pentru Geici7474):

Pai si de ce se zice ca folosirea samponului uscat este nerecomandata? Doar in cazuri speciale, care cer graba, insa la mine ar trebui sa il folosesc zi de zi

| Andry01 a răspuns:

Iti recomand sa gasesti pe cineva care face sampon handmade care sa iti faca unul adaptat parului tau. Cu un astfel de sampon si incercand sa il speli mai rar, vei vedea ca rezolvi problema. Marine-z, uleiul esential de grapefruit, acidul salicilic, sunt doar o parte din ingredientele samponului ce pot fi folosite in astfel de probleme. Nu dispera. Orice problema are rezolvarewinking