| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Nu stiu ce sa mai fac, ma simt foarte naspa datorita aspectului meu fizic. In primul rand sunt foarte slaba (am 47 de kg si 1.70 inaltime),in al doilea rand sunt urata, si nu cred doar eu asta(am avut situatii neplacute in care baieti de pe strada pe care nici macar nu ii cunosteam strigau dupa mine "uratoo" sau "schelet" si eu fiind mai timida ma prefaceam ca nu ii aud si nu indrazneam sa le spun nimic cum fac alte fete si pana si prietena mea cea mai buna imi zice mai pe ocolite ca sunt urata),eu am parul saten, pana pe umeri si mereu deteriorat si cu un aspect urat de parca nu ar fi pieptanat, ochii caprui si mici, nasul foarte mare, buzele subtiri, dintii galbeni si departati, am multe cosuri pe frunte si mai am si pistrui, iar sprancenele mele sunt foarte groase si urate, iar mama mea nu imi da voie sa ma pensez sau sa ma machez, desi am 15 ani.Viata mea este un cosmar, sunt cea mai urata fata din clasa, ma imbrac urat si am foarte putine haine, si sunt singura din clasa care nu a avut niciodata un prieten.Va rog ajutati-ma! Fundaa:*:*

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Cu mici ajustari, poti fi perfecta! Apoi ce te intereseaza ce cred altii despre tine? Putem toate sa fim reginele frumusetii? Mie una nici nu mi-ar placea! De ce te descrii astfel? Daca te-as parafraza cu ceea ce ai scris, maine ai avea petitori! Totusi, trebuie sa-ti scriu ceva despre tine! Asa "urata" cum te descrii tu; habar nu ai ca ai venit in aceasta lume pentru un scop maret si trebuie sa-l duci la capat cu frumusete sau uratenie, dar as prefera sa fie cu intelepciune! Stii tu cum se numeste descrierea ta? DEPRESIE! si asta nu-mi place fiindca si prietena ta este falsa! Daca ar fi adevarata, atunci te-ar ajuta sa ajustezi putin chestiile care nu-s OK! Prietenii de suflet nu se dau batuti, cand stiu ce vor sa faca cu noi, chiar daca suntem ca niste catari, la incapatanare! Fa-ti o baie cu arome de liliac, pune-ti o rochie curata, spala fata cu o lotiune pe baza de zinc (pana in 10 lei la plafar), apoi aplica o crema tot cu zinc (tot cam 10 lei la plafar) ca sa-ti treaca cosurile, mananca: fructe, legume si carne slaba de pasare sau vita si apa multa si mergi pana la un medic si fa-ti niste analize sa vezi de ce esti asa de slaba? Apoi spala dintii cu o pasta care albeste si parul cu un sampon reparator de plante, iar pistruii lasa-i ca-s cool! Viata ta e un dar, nicidecum un cosmar, dar trebuie sa-l vezi si tu! Vei avea si prieten, dar te sfatuiesc sa inveti tot ce poti si sa nu-ti bati capul pentru asta! Inteligenta e o componenta importanta in procesul de selectie al oricarui baiat, iar daca pe aceasta o ai, atunci esti tare! Vei intalni un baiat care iti va arata ca esti o valoare, dar nu te pretuiesti si sunt trista pentru asta! Dupa ce imi dai vesti ca medical esti OK, atunci te mai invat ce sa faci sa arati superb! Te-ai descris ca in complexul "Ratusca cea urata", dar sa stii ca lasand la o parte complexul, Ratusca cea urata a existat si a avut un prieten super, despre care eu imi amintesc si o regasesc in multe cazuri! Te imbratisez ca sa ai putere sa pui la cosul de gunoi descrierea de mai sus!

9 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Nu ştiu cât de urâtă sau eşti.
Pentru coşuri foloseşte creme şi alte prostii, dinţii îngrijeşteţi spalăţi, pistrui nu sunt o problemă, sprâncenele penseazăle dacă chiar sunt groase, cât despre prieten nu e obligatoriu, ocupăte de şcoală şi apoi.
Înălţimea e perfectă şi kg sunt de model.
Succes!

| Kalla a răspuns:

Te invidiez.Nu stii cat as vrea sa am kg tale sau cat doresc pistruii!
Cat despre pensat poti sa-i ceri unei colege sa te penseze.
Machiaza-te! Daca vii acasa cu machiaj si mama ta te cearta pe tine nu ar trebui sa te intereseze.Fa ceea ce fai cu baietii pe care ii vezi pe strada.Fii indiferenta.
Cat despre haine inearca sa-ti strangi bani sau sa vorbesti cu verisoare sau matusi sa te ajute cu ceva imprumuturi. Vorbeste cu mama ta si spune-i ca tii foarte mult sa arati frumos.

Asa era si mama mea, nu vroia sa fiu frumoasa ca sa ma tina departe de baieti, ca sa ma pastreze pe veci mica!
Intr-o zi m-am gandit sa plang in fiecare zi iar ea sa ma auda si sa vorbim despre asta.
Acum am prieten, am haine frumoase, ma duc la saloane de frumusete si nu ies nemachiata nici daca duc gunoiul.
Succes.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Andra,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai parul drept poti sa-l faci usor carliontat, iti dai cu chestie din aia la ochi ca sa para ca-s mai mari, ala nu cred ca e machiaj, si e iarna, poarta si tu haine mai groase, mai largi, poate cu sarbatorile astea te mai ingrasi, restul cu cosuri si dinti depinde de tine sa ti le aranjezi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti o adevarata fata. Parerea mea o fata normala.Chestia cu cosurile si pistruii nu e o problema, va trece de la sine.Fii in continuare surda si muta,ignoranta la ceilalti care striga nu stiu cum dupa tine. Kg si inaltimea sunt de invidiat, nu uita ca multe femei nu stie cum sa-si dea kg jos de ele. Esti frumoasa daca vrei tu, fii frumoasa pentru tine, nu altii te fac ci tu insuti, sufletul. Pahappy

| Lynnfield a răspuns:

Daca investesi in frumusete, fardezi,pensezi, rujezi, coafezi, manichiurezi, etc vei gasi băieţi care sa te vrea pentru frumusetea ta, deci vei fi tratata, probabil, ca un obiect, la fel cum sunt tratate majoritatea fetelor ce se ridica la standardul impus de societate în zia de azi, nu cred că asta îţi doreşti. Nu trebuie să ignori nici aspectul fizic dar pentru un baiat inteligent contează mai mult cum gandeşti decat cum araţi. Oricum mai ai de crescut, te poţi schimba pe parcurs.

| ciocolatacupiperrosu a răspuns:

La varsta ta si eu ma confruntam cu aceleasi probleme ba mai mult mai purtam si ochelari. Acum am trecut de 20 de ani nu mai am cosuri, sunt la fel de slaba dar am invatat sa imi iubesc corpul asa cum este si sa stiu ce haine ma avantajeaza. Plus ca aud din ce in ce mai des fraza. " Dar vai ce slaba si inalta esti cate n-ar vrea fie ca tine"
Invata sa te iubesti. Cosurile sunt normale la varsta ta, foloseste un gel de curatare, nu le va vindeca dar v-a ameliora situatia. Parul la fel ingrijeste-l sunt tot felul de produse si masti naturiste. Esti inca mica, ai destul timp de machiat, pensat si iubit.

Invata sa te iubesti

Răspuns utilizator avertizat
| Ioneluţax3 a răspuns:

Bună! Schimbati felul de viaţă, uite câteva sugestii de-ale mele :
- roaga o fata să te penseze in v sau in colţ.
- ingrijeşte-ţi dinţii spala-te dimineata si seara. incearca sa te speli cu bicarbonat de sodiu.
- pentru cosuri foloseste o crema si la scoala dăte cu fond de ten si acopera-le daca nu dispar.
- pistrui nu sunt o problema' si eu am chiar mai multi si asta inseamna ca esti cu ceva in plus pe langa alti.
- pentru păr, foloseşte sampoane pentru regenerare, prinde-l intr-o parte sau in coada de peste.
- daca te simti slaba mananca mai mult' bagă in tine! laughing
+ aoleu' eu am 13 ani si am avut vreo 5 prietenii' [ iubiti ]... da-i dracu de baietii ca fac numai probleme!