| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Nu stiu ce sa mai fac, ma simt foarte naspa datorita aspectului meu fizic. In primul rand sunt foarte slaba (am 54 de kg si 1.72 inaltime),in al doilea rand sunt urata, si nu cred doar eu asta(am avut situatii neplacute in care baieti de pe strada pe care nici macar nu ii cunosteam strigau dupa mine "uratoo" sau "schelet" si eu fiind mai timida ma prefaceam ca nu ii aud si nu indrazneam sa le spun nimic cum fac alte fete si pana si prietena mea cea mai buna imi zice mai pe ocolite ca sunt urata),eu am parul saten, pana pe umeri si mereu deteriorat si cu un aspect urat de parca nu ar fi pieptanat, ochii caprui si mici, nasul foarte mare, buzele subtiri, dintii galbeni si departati, am multe cosuri pe frunte si mai am si pistrui, iar mama mea nu imi da voie sa ma machez, desi am 16 ani.Viata mea este un cosmar, sunt cea mai urata fata din clasa, ma imbrac urat si am foarte putine haine, si sunt singura din clasa care nu a avut niciodata un prieten.Va rog ajutati-ma! Fundaa:*:*

Răspuns Câştigător
| Andreea22X a răspuns:

In primul rand tu esti o persoana foarte pesimista daca gandesti asa negativ despre tine.In al -2-lea rand fiecare persoana este frumoasa in felul ei si fiecare persoana are defectele ei.Incearca sa te aranjezi putin chiar daca nu te poti machia(pentru ca nu iti da voie mama ta). Poti schimba samponul de par, coafura(sa iti impletesti parul, sa il prinzi in coc, sa il dai cu spuma, sa il indrepti cu placa eventual daca il ai cret/ondulat.Roag-o pe mama ta sa iti cumpere ceva pentru a scapa cat de cat de cosuri(definitiv nu cred ca ai cum..pentru ca asa e varsta ..esti adolescenta si asta e de inteles de ce ai cosuri). Poti incerca si asta :. Amesteca, intr-un bol, doua linguri de bicarbonat de sodiu cu o lingura de apa calda, pana cand obtii o pasta fina. Umezeste-ti fata cu apa calda, apoi aplica compozitia pe ten, folosind miscari circulare. Clateste-te bine cu apa calda si sterge-te cu un prosop curat. Tratamentul cu bicarbonat de sodiu pentru ten curata fata in profunzime, lasand pielea luminoasa si catifelata.

Pentru dintii galbeni poti folosi tot bicarbonat de sodiu.Umezeste periuta de dinti si presara bicarbonat de sodiu pe toata suprafata ei. Spala-te bine cateva minute, dupa care clateste-ti gura. Poti experimenta usoare furnicaturi, dar opreste imediat tratamentul cu bicarbonat de sodiu pentru dinti daca ai senzatia de arsura..Pentru un efect uimitor de albire, foloseste capsunii, care au puternice proprietati anti-oxidante. Zdrobeste un fruct bine copt si amesteca-l cu bicarbonat de sodiu, pana cand se formeaza o pasta. Spala-te pe dinti timp de doua minute. Aceasta compozitie are efect de albire si indeparteaza placa bacteriana.ATENTIE! Nu folosi metoda asta pentru dinti albi foarte des pentru ca iti poate strica smaltul.
Hainele le poti asorta cumva, daca nu ai prea multe..eu cand eram cam de varsta ta imi strangeam alocatia si imi cumparam ce voiam eu ..asta cred ca poti face si tu. Sper ca ti-am fost de ajutor.
O zi buna!

9 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

1)"....ma simt foarte naspa DIN CAUZA aspectului meu fizic."
2)De ce sa-ti fie rusine cu felul in care arati? Asat esti tu si mama nu poate face alta! Incearca doar,sa mai aduci anumite "imbunatatiri"acolo unde se poate:aspectul fizic(un ten ingrijit,unghiile curate si ingrijite,parul curat si cat de cat aranjat,putin rimel care sa-ti mareasca ochii,putin ruj,dar nu tipator,glossy pe buze), modul cum asortezi hainele pe care le porti(la second hand se gasesc haine de calitate, bune, frumoase si la preturi foarte mici).
Daca nu te pricepi la unele lucruri, cere ajutorul unei prietene.

| TwiSt1997 a răspuns:

Asta este, trecem pestelaughing)

| Alexandruza11a a răspuns (pentru TwiSt1997):

Lasa fata in pacewinking

| TwiSt1997 a răspuns (pentru Alexandruza11a):

Da' am zis eu ceva?laughing

| Sanusperiniciodatalamaibine a răspuns:

Frumusetea este trecatoare, insa iti voi da cateva sfaturi.
Pentru par ai putea folosi niste produse de intretinere, iar daca ai varfuri despicate foloseste uleiul de masline, este foarte bun. Pentru fata foloseste o crema de galbenele cu propolis.Crema de galbenele este o buna antiinflamatoare.
Nu exista om fara defect. Iar cei ce-ti arat cu degetul defectele sunt niste frustrati care nu-si vad propriile defecte. De oameni de genul n-ai cum sa te feresti pentru ca sunt la tot pasul. Stiu ca te doare cuvintele lor, dar gandeste-te ca e trecator totul.
Si daca esti singura din clasa care nu are prieten ce? O sa vina si momentul ala. Nu trebuie sa ai un iubit pentru ca asa e la moda.

| onix33 a răspuns:

Draga mea,

Eu am 1.75 si 53 de kg si nu am nicio problema cu faptul ca sunt slaba. Nu inteleg de ce te stresezi ca esti slaba... fetele in general au o problema ca sunt grase. Fii fericita ca ai greutatea asta pe care multe si-ar dori-o, dar nu pot sa o aibe.

In al doilea, rand invata sa te placi asa cum esti. Lucrurile de care spui tu mai sus sunt trecatoare si pot fi rezolvate, mare parte din ele.

Incearca sa nu te mai gandesti la complexele pe care le ai si sa iti descoperi partile bune. Nu uita ca nimeni nu este perfect!winking

| Alexandruza11a a răspuns:

Pai eu te pot ajuta cum sa scapi de cosuri
poti sa folosesti un gel numit gerovital plant care hidrateaza si usuca cosuril in acelasi timp http://www.farmec.ro/produse/criterii-115-gerovital-plant-stop-acnee/1.html primul rand ultimul gel (gel spumant purifiant) si pentru a arata mai draguza poti folosii putin fond de ten care o sa te ajute NU FOLOSII MULT iti strica si mai rau fata (NICIODATA NU FOLOSII PUDRA USUCA PIELEA SI ACCENTUEAZA ACNEEA=COSURI) iar pentru haine incearca sa strangi banisori si tine de ei iar pe urma poti sa iti iei de la un magazin pentru care te poti incadra in buget;) poti folosii vitamina c ulei pentru gene o aplici cu degetul pe gene pentru a hidrata si a marii genele (cu timpul o sa observi marirea ochiilor tai de la gene) sper din suflet ca te-am ajutat. funda? :D :3

| mitzumic a răspuns:

Eu as zice sa nu ne plangem fiindca toata lumea are cate un defect, nimeni nu este perfect, Dar ca sa arati mai bine o urmez pe Alexandruza11a Pt ca ea iti recomanda (cum as zice) Frumusete de care toata lumea are nevoie, dar cate o data si parintii sunt prea responsabilt `uitand` Ca toata lumea creste si se dezvolta!
Eu iti zic nu te plange eu cunosc pe cineva mai urana are 21 Ani si ii zic facntoma, desi cate o data imi pare rau de ea.
Asta e nu?

| AndreeaMiha57 a răspuns:

Incearca sa nu asculti parerile altora. Fii tu insati! Incearca sa nu ii mai asculti pe ceilalti. Eu cred ca te lasa mama ta macar cu un corector. Poti sa ti-l aplici si pe frunte. Pentru par incearca o masca si prinde-l intr-o coada ca sa nu se mai vada asa de tare. Sper ca te-am ajutat. Succes!