| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Nu stiu ce sa mai fac, ma simt foarte naspa datorita aspectului meu fizic. In primul rand sunt foarte slaba (am 47 de kg si 1.70 inaltime),in al doilea rand sunt urata, si nu cred doar eu asta(am avut situatii neplacute in care baieti de pe strada pe care nici macar nu ii cunosteam strigau dupa mine "uratoo" sau "schelet" si eu fiind mai timida ma prefaceam ca nu ii aud si nu indrazneam sa le spun nimic cum fac alte fete si pana si prietena mea cea mai buna imi zice mai pe ocolite ca sunt urata), eu am parul saten, pana pe umeri si mereu deteriorat si cu un aspect urat de parca nu ar fi pieptanat, ochii caprui si mici, nasul foarte mare, buzele subtiri, dintii galbeni si departati, am multe cosuri pe frunte si mai am si pistrui, iar sprancenele mele sunt foarte groase si urate, iar mama mea nu imi da voie sa ma pensez sau sa ma machez, desi am 15 ani.Viata mea este un cosmar, sunt cea mai urata fata din clasa, ma imbrac urat si am foarte putine haine, si sunt singura din clasa care nu a avut niciodata un prieten.Va rog ajutati-ma! Fundaa:*:*

Răspuns Câştigător
| Elyon001 a răspuns:

Maii, nu esti urata! Asta in primul randwinking Doar ca trebuie sa.ti acorzi mai mult timp tie. Ai incredere in tine :3 Dumnezeu ne.a facut pe toti frumosi. Uite ce zic eu :
1. Calmeaza.te si fi hotarata sa faci cateva schimbari happy
2. Incearca sa vorbesti cu mama ta. Explica.i ca te simti prost, ca ai nevoie sa incepi sa iti construiesti o viata. Daca nu este de acord las.o sa creada ce vrea ea. Tu fa ce ai de facutwinking
3. Strange.ti usor bani. Fi economa, ia.ti haine dragute la preturi mai ieftine pentru ca nu trebuie sa dai un car de bani pe ele. Ia.ti haine care sa te avantajeze. Poarta culori deschise si bluze usor largute care sa acopere putin fundul. Cred ca iti va sta minunat.
4. Nu ai nevoie de machiaj! Scapa de acele cosuri folosind zeama de lamaie.Foloseste zeama de lamaie si pentru dinti, ii va albi.
5. Parul. Tunde.i varfurile iar daca vezi ca nu se schimba nimic, tine.l prins in impletituri cat mai frumoase pe care le poti invata de pe net.
Nu te mai descuraja singura! Incearca si vei vedea ca se poate. Sper ca ti.am fost de ajutor big grin

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sincer in loc sa explici atat numai bine ai fi pus o poza, scuteai omul de citit si stiam mai bine, asa de unde sa stiu eu cum arati

| Laura927 a răspuns:

Sper din tot sufletul ca este o gluma:/
Oricum se zice "Copii urati de mici (15ani),atunci cand cresc se fac frumosi"
Pup

| AnonimaSecretá a răspuns:

1. Ai incredere in tine,
2. tunde-te
3. sunt multe remedii prin care sa scapi de cosuri pri mistura si lamaie merg fb
4. mai du-te pe la shoping
5. nu iti trebuie neaparatt iubit

| LauraEU a răspuns:

Pentru ca esti slaba du-te la un control la doctor sau du-te la farmacie. vrei primii vitamine care trebuie sa le iei inainte de mancare sa ai mai multa pofta de mancare si vei manca mai mult, deci te vei ingrasa. poti manca chestii cu multe grasimi.dar nu exagera.
Nu ii baga in seama pe acei oameni care te critica. Esti mai buna de atat.In primul rand schimba-ti look-ul ..pentru sprancene : du-te la o prietena si roag-o sa te penseze. poate stie..sau mama unei prietene..mama ta probabil se va supara prima data dar dupa v-a vedea cat de bine iti sta si ii se v-a parea ok.
Pentru haine : Cu cate haine ai incearca sa le asortezi..In week-end sau cu o seara inainte sa mergi la scoala probeaza haine si uita-te care se potrivesc..cu siguranta vei gasi ceva.
Si prietenul v-a venii el stai linistita, nu e cea mai importanta chestie acumwinking

| Komarov a răspuns:

Hmmm lumea e rea si spune lucruri urate toti suntem invaluiti de injuraturi si criticati, ai incredere in tine fiecare om are o frumusete interioara sau exterioara degeaba esti frumos daca suflet nu ai gandeste-te doar la faptul ca lumea ii rea si fiecare dintre noi isi va gasi persoana potrivita mai devreme sau mai tarziu, nu exista om perfect toti avem defecte mai accentuate sau mai putin vizibile dar avem si calitati si pe alea trebuie sa le punem in fata si in ceea ce priveste mama ta explica-i ca esti mare adolescenta nu o sa stai mereu sub aripa ei devii dependenta genul asta de parinti strica mintile copiilor eu zic ca sunt bolnavi mintali parintii astia daca vrei sa vorbim mai aprofundat da-mi add la iosif_galati@yahoo.com te pot ajuta cu foarte mare placere

| bOdYl a răspuns:

Nasol,daca ai spus adevarul...
Incearca si tu acum, penseazata, un orbit sau spalate pe dinti, mergi mai des la coafor, strangeti bani de haine.mai cerei si lu maicata sau taicatu..., si cel mai important fi tupeista.Stiu multe fete care au tupeu si sunt urate...dar au multi prieteni! asta e important! Sper ca ti-am ridicat moralul! De curiozitate lasa`mi facebook`ul tau sa vad cat de urata estiwinking

| AnnaaaPopa555 a răspuns:

Buna! Pentru inceput, vreau sa-ti spun ca si eu am avut si inca am astfel de complexe.80% dintre adolescenti nu sunt multumiti de cum arata, simcer, nici eu nu sunt 100% multumita de cum arat.Ok, daca ai 1.70 inaltime si 47 kg as zice ca nu prea e ok. Poti incepe sa mananci mai multa paine,carne grasa,sucuri acidulate, apa minerala in loc de apa plata, in privinta parului, daca spui ca e deteriorat, du-te la farmacie si o sa-ti dea ceva pentru. par sau cumpara-ti un sampon pentru parul deteriorat. Daca vrei sa-ti albesti dintii te poti spala cu bicarbonat(asta fac si eu) sau poti face un tratament pentru inalbirea dintilor.Cat despre cosuri, pff si eu am sar de la o vreme am inceput sa-mi fac un tratament in fiecare zi, dimineata si seara, poti face acelasi lucru si tu.Lasa machiajul, simcer si mie mi se pare penibil cand vad o pustoaica de 14-15 ani machiata.Esti la varsta la care pensatul e normal, deci ii poti spune mamei tale asa cum i-am spus si eu mamei mele sa te lase sa te pensezi odata si daca iti va sta bine vei continua. Aaaa da, am si eu o problema cu hainele, ii poti spune mamei tale asa cum i-am spus si eu mamei mele sa-si faca timp sa mearga cu tine la shoping cand are posibilitatea.Nu ai nevoie neaparat de un prieten atata timp cat ai o relatie frumoasa cu mama ta.Bafta!

| Svetoslava a răspuns:

Zici ca esti urata? nu te cred! fiecare din noi e frumos in felul lui. pun pariu ca multe fete si-ar dori sa fie inalte si slabe, iar cosurile sunt o problema trecatoare. insa cel mai important lucru e sa nu-i asculti pe cei din jur. lumea e foarte rea, stiu cum e sa fii mereu data la o parte, sa stai in umbra cuiva, sora sa nu-ti acorde atentie, ce sa mai vorbim de prietene, insa totul e trecator, nu conteaza cati tipi iti zic pe strada urato, cu siguranta sunt niste boschetari care isi petrec ziua fara a face ceva cu viata lor. creaza-ti propria ta lume, fa ceea ce-ti place si ai incredere in tine, caci daca cazi nu te ajuta aproapele tau, cu atat mai putin asa zisii prieteni.

| Svetoslava a răspuns:

Practica un sport (ceva din artele martiale), iti da mai multa incredere in tine, pe cuvant, este si cazul meu, de un an si ceva de cand am inceput sa practic acest sport nu ma mai simt la fel de prost ca inainte, BAFTA!

| Monicutza29 a răspuns:

1 mananca foarte mult sa te mai ingrasi putin
2 ca sa scapi de cosuri poti folosi sapun cu borax asa folosesc si eu si mi-au trecut
3 nu mai fi timida iar cand cineva te jigneste raspunde-i
4 cand te duci la shoping alege-ti ce-ti place nu ce vrea mama ta sau prietena sau daca nu ai gusturi bune spune-i unei prietene sa te ajute
4 daca esti inalta nu purta tocuri ca ni se vede bine poarta tenisi sau niste balerinisau daca esti scunda poarta mai mult toc!
5 vezi partea buna a lucrurilor si nu mai fi timida spuneleo pe fata!

| kalidis a răspuns:

"Esti urata" pentru ca asa te consideri tu, si chiar daca ai incerca sa nu te mai gandesti la asta nu te lasa psihicul care in pemanenta este alimentat cu energii negative de cei cu care intri in contact iar cand esti singura, de tine.Incearca sa gandesti pozitiv, uitate in oglinda spre exemplu si admirate si spune-ti singura "sunt foarte frumoasa" si ai sa vezi ca dupa o perioada o sa te schimbi si aceasta "uratenie" de care tu zici nu o sa te mai preocupe deloc.Ti-as detalia mai multe dar una ca am tastatura defecta si sincer sa fiu sunt si cam lenes la tastat, prefer sa vb decat sa scriu. happy Ce sa zic, iti doresc succes si as fi curios sa aflu daca e asa cum spun eu sau nu.Cu stima si respect, Dani