| andreea964 a întrebat:

Hei, stie cineva daca tratamentele faciale facute la salon dăuneaza tenului in timp, sau nu au nici un efect negativ si le poti face făra niciun risc major?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tratamentele cosmetice facute in cabinetele de cosmetica nu au de ce sa dauneze tenului si nu au riscuri majore.

| MilesAway a răspuns:

Nu au cu ce sa dauneze. Majoritatea produselor cosmetice sunt facute manual de catre insasi cosmeticiana (asta daca nu au deja contract cu firme ce importa astfel de prod.) si nu contin parabeni ci alti conservanti nat. si sunt pastrate de regula la frigider.
Mai incolo trebuie cunoscuta procedura.
Spre ex. inaintea inceperii tratamentului estetic ti se va face o scurta examinare a tenului sub lampa cu lupa si ti se vor adresa cateva intrebari despre ten, modul de ingrijire acasa, sanatate si daca ai implanturi dentare. Astfel se constata daca clienta este apta sa urmeze un trat. facial care sa implice si aparate electrice active.
Extractiile nu sunt dureroase, iar punctele negre se scot cu tircomedonul (o varianta mai eficienta si lejera de ambele parti).
Masajul este unul scurt si chiar usor (in timp ce iti vor fi aplicate cremele si serurile sub vaporizator), dar si aici pot exista restrictii daca clienta are alunite iesite in relief sau zone foarte sensibile
(ex. pometi cu cuperoza). Oricum, se vor tine cont de toate. Asa ca fii fara grija. Ideea este sa alegi un salon cu cat mai multe recenzii pozitive. Si sa respecti prog. de ingrijire oferit la sfarsit.

| andreea964 explică (pentru MilesAway):

Multumesc mult?

| MilesAway a răspuns (pentru andreea964):

Cu placere.