| CiocolatăDulcii a întrebat:

Acum câteva zile iubitul meu mi-a luat o trusă de machiaj de la oriflame din București și mi-a plăcut foarte mult. Problema este că după ce l-am încercat mi-au apărut niște bube verzui pe față și nu știu ce mai pot face... Mă puteți ajuta?

3 răspunsuri:
| frostxtq a răspuns:

Nu mai folosi niciun fel de machiaj pana reusesti sa ajungi la un dermatolog. Incearca sa achizitionezi un rub cu apa termala, curata tenul in profunzime si este foarte foarte buna pentru orice tip de ten.
Nu arunca totusi trusa, poate ca faci alergie la unul din ingredientele folosite pentru acele farduri si se poate trata.

| Lola05 a răspuns:

Verzui?!
1. E clar că ai o reacție alergică/ infecție la acele farduri, deci bănuiesc că nici nu trebuie să mai spun că nu le vei mai folosi deloc, cu toată părerea de rău. Nu le arunca!
2. Mergi la dermatolog pentru a nu risca să ai cine știe ce microb dubios (bube verzui nu îmi sună deloc bine) care să evolueze și de care să nu mai poți scăpa după aia... Ia și trusa de machiaj cu tine, arată-i-o și spune-i că asta ai utilizat. Poate va fi nevoie de ea pentru a lua niște probe de acolo.
3. Verifică proveniența cosmeticelor și eventual fă și o plângere la Protecția Consumatorului dacă se dovedește că fardurile acelea conțineau ceva dubios, expirat, neigienic etc.
4. Iubitul nu are nicio vină, a făcut un gest frumos dar din păcate prostiile din comerț dezamăgesc din ce în ce mai des. Dacă va fi dezamăgit că ai aruncat cadoul de la el, explică-i frumos ce s-a întâmplat fără a-i reproșa ceva sau a da vina pe el pentru problema apărută.

| CozmiNU a răspuns:

Te poti duce la dermatolog sau sa te desparti de prietenul tau, tu alegi...