| DSabb a întrebat:

Hei TPU :* Am 15 ani, 1.64 m si 52 kg. Ar trebui sa ma ingras sau sa slabesc? Fundita! :*

16 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Trebuie sa manci normal (asta inseamna sa manci mancare gatita, sa respecti piramida alimentara, sa nu folosesti mult condimente artificiale gen Knorr, etc.) si sa faci ceva sport/miscare.

| pwp a răspuns:

Raportul dintre greutate si inaltime e perfect :0
Dar n-ar fi rau sa te mai inalti. Putin volei nu strica big grin

| Avon_8981 a răspuns:

Consider ca esti fff bine.
Ai grija sa nu te ingrasi prea mult pe viitor, ca nu esti foarte inalta si nu o sa te avantajeze mai multe kg in plus.

| BlancaFantasma a răspuns:

Adica daca eu iti zic acum : INGRASA~TE! tu asa faci?:O sau daca zic sa slabesti, asculti de mine? in fine, eu cred ca arati foarte bine asa.si eu am 1`65 si 50 de kg si`mi place cum arat(bine sunt cam slaba).dar eu am 19 ani si ma mir cum in ziua de azi fetele de 14 -16 ani din liceul meu sunt asa de inalte? eu credeam ca sunt destul de inalta dar vad ca nulaughinghai ca esti bine:* si doamne fereste sa ai 64 de kg! eventual 54 ddar daca tu te placi asa e bine.are dreptate BalonasBulcee in legatura cu sfatul saubig grin

| LexieD a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa slabesti.De obicei esti ok daca ai cu 10 kg mai putin decat inaltimea si esti slaba daca ai cu peste 11 kg mai putin decat inaltimea.Eu am 1.70 si 51 kg :d

| Irinushh a răspuns:

Da nu ai ce face? laughing te plictisesti chiar asa de rau? Nu draga! nu trebuie nici sa slabesti si nici sa te ingrasi pentru ca esti foarte bine asa cum esti! Tu trebuie sa te mentii!winking

| BalonaşDulcee a răspuns:

Esti potrivita, eu am 1, 62 si am 15 ani si am avut 54 de kg... [inainte de paste] si eram perfecta happy aratam chiar foarte bine ...insa acum cateva exercitii si sper sa reusesc happy.
Crede-ma la 52 de kg arati bine, desigur daca ne-ai putea da si o poza cu tine ar fi perfect pentru ca la unii cantaresc oasele, iar la altii se pune pe sunculita happy intelegi tu tongue. Dar parerea mea e ca ar trebui sa ramai asa cum esti tongue Plus ca cine te place te place asa cum esti [asta e cel mai handicapat sfat care il auzisem inaintehappy dar ce crezi? acum si eu zic la fel laughing]

| DSabb explică (pentru BalonaşDulcee):

O sa pun o poza cu mine imediat ce imi repar pc.ul. Acum intru de pe telefon. kiss

| ritza200 a răspuns:

Ar trebui sa rami asa ca pentru varsta ta este bine numarul de kg.
funditaaaaaaaaaa

| MaTrIx8378 a răspuns:

E foarte bine. bv

| AmanoYuno a răspuns:

De obicei ar trebui sa scazi 10 din nr. cm de peste 1m.la tine ar fi 64-10=54=>esi foarte bine.

p.s.:daca ai burta fa abdomene si alearga si mergi cu bicla in parca

| bogdan1004 a răspuns:

Nici nici esti perfeca asa cum esti doar daca nu mai cresti daca mai cresti trebuie sa mai dai cele 2 kg de pe tine

| hahaha a răspuns:

Ar cam trebui sa ramai asa. esti bine big grin

| GheNsS a răspuns:

Pai la 15 ani esti potrivita doar metinete cu activitati sportie si alimentatie cat mai sanatoasa 52 este perfect pentru o domnisoara!winking Mentinete!

| DSabb explică (pentru GheNsS):

Da fac actibitati sportive zilnic in jur de 45 de minute si mananc foarte multa ciocolata si alte bombe calorice si cu toate astea nu reusesc sa ma ingras ..eu auzisem de la alte persoane ca de exemplu daca ai 1.64 m trebuie sa ai 64 kg si de asta am intrebat! :*

| Kei a răspuns:

E totul perfect, chillwinking