| PrisonerInYourLife2 a întrebat:

Am nevoie de ajutor! Vreau sa slabesc! Pt ca la scoala anul acesta o sa purtam uniforme si faza ii ca anul trecut cand am inceput a 7 a ne au luat masurile si eram ff slaba si acuma m am ingrasat rau si vreau sa slabesc de teama ca nu o sa imi mai fie buna uniforma! + vreau sa am picioarele si talia subtiri si nu stiu cum! Nu vreau sa depun mult efort! Vreau putine exerciti dar sa functioneze! Si ce trebuie sa beau/mananc dimineata...Si stiu ca dupa ora 6/7 nu trebuie sa mananc! Va rog ajutati-ma vreau sa slabesc macar in 2/3 sapt! talie si picioare crying

Răspuns Câştigător
| Etelca a răspuns:

Buna! Stiu ca ai mai auzit asta de foarte multe ori, insa este adevarat si e singurul mod de a slabi frumos fara diete drastice (nu le recomand deloc, te ingrasi dublu, doar o dieta echilibrata data de nutritionist trebuie urmata) si anume sa faci sport si sa mananci sanatos, pentru ca un corp frumos este alcatuit din 80% alimentatie si 20% sport, chiar daca alimentatia e mai importanta, prin sport slabesti mai repede si mai frumos si te tonifici in acelasi timp.In niciun caz sa nu te infometezi, pentru ca astfel iti va cadea parul, unghiile ti se exfoliaza, ti se usuca pielea, ti-e frig mereu, te imbolnavesti usor usor si poti muri daca nu primesti ajutor specializat.Somnul este foarte important, deci incearca sa nu te culci la 4 dimineata, pentru ca astfel iti dai tot programul si organismul peste cap.Pana in ora 10 trebuie sa iei micul dejun, o optiune rapida si satioasa, fara a te ingrasa mult, sunt cerealele integrale, poti incerca de la Fitness sau fulgi de porumb.Pana in ora 14:00 trebuie sa iei pranzul, poti manca o ciorba/supa facuta de mama ta cu legume, foarte sanatoasa sau niste mancare gatita, dar fara multe grasimi, adauga si o feliuta de paine neagra.Seara mananca pana in ora 19:00 de preferat, recomand o cina alcatuita dintr-o salata cu rosii, castraveti, salata verde, ceapa verde si piept de pui la gratar, poti adauga crutoane sau paine neagra. Evita cartofii prajiti, dulciurile (mananca insa din cand in cand ciocolata neagra pentru a nu-ti scadea glicemia), fast food, mancare procesata (sunca, crenvusti), sucuri carbogazoase, chips-uri etc.Bea minim 2l de apa zilnic (poti adauga si feliute de lamaie in ea sau sa storci direct lamaie, e buna atat pentru slabit, cat si pentru reducerea celulitei). Intre mese sau cand ti-e foame, mananca fructe (nectarine, piersici, pepene, mere, struguri, capsuni etc).In fiecare zi fa 30 de minute de miscare, te poti plimba pe afara cu prietenii sau cu rolele, bicicleta, du-te la bazin, sari coarda, fa abdomene (incepi cu 20 si in fiecare zi adaugi 5, insa ai grija ca o zi pe saptamana sa faci pauza, de exemplu sambata), genoflexiuni etc.Iti voi lasa link cu un program foarte bun de 30 de zile realizat de Jillian Michaels, o antrenoare de fitness foarte buna si renumita.Este pe 3 etape, fiecare durand cate 10 zile.
Uite clipul pe care il vei face pentru 10 zile cu pauza o data pe saptamana : https://www.youtube.com/watch?v=1Pc-NizMgg8
Urmatoarele 10 zile : https://www.youtube.com/watch?v=ZEz0VGxsiqc
Ultimele 10 zile : https://www.youtube.com/watch?v=2DfRx-0RE_U
Poti face si crunch challenge si squat challenge pentru a te tonifia, gasesti aceste programe pe net :)
Nu te gandi neaparat ca in 2 saptamani trebuie sa dai 5 kg jos, ai rabdare o luna macar pentru a avea niste schimbari frumoase.Un alt sfat ar fi sa nu te cantaresti zilnic si sa nu-ti pese de numarul de pe cantar, ci de ce iti spune oglinda, nu-ti fixa un target (de exemplu sa zicem ca ai 55 de kg si vrei sa ajungi la 45, poate nu vei arata bine la 45), oglinda spune adevarul, ghideaza-te dupa ea si incearca sa te cantaresti o data pe saptamana sau chiar la finalul lunii, insa nu te descuraja daca n-ai slabit mult, pentru ca diferentele se vor vedea in cm si asta vezi in oglinda, nu pe cantar.Eu iti urez mult succes!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.
Nu o spun ca să te descurajez, însă în 2-3 săptămâni nu poţi da extraordinar de multe kg jos, îţi trebuie antrenament.
Mai este o lună şi un pic până începe şcoala, te-ai putea apuca de astăzi şi atunci da, sunt şanse mai mari să slăbeşti.
Sfatul meu: Trezeşte-te de dimineaţă pentru a începe seria de exerciţii, căci se spune că dimineaţa dai cel mai mult jos. Înainte cu o oră de a începe exerciţiile ia micul dejun. Cel mai indicat este să mănânci un aperitiv, brânză cu roşii, 1-2 felii de pâine cu unt şi gem sau nişte cereale integrale cu iaurt.
După ce a trecut 1 oră-1 oră şi jumătate, începe cu exerciţiile pentru picioare: https://www.youtube.com/watch?v=YlH2DmPmVEc apoi ia o pauză de 10-15 minute şi continuă cu cele pentru abdomen: http://www.divahair.ro/......_5_minute/ (Atenţie, sunt 2 pagini în link-ul acesta!).
Pentru prânz, mănâncă o ciorbă de praz/roşii pentru că acestea nu conţin grăsime şi nici carne. Sau, dacă nu eşti cel mai mare fan al ciorbelor/supelor, roag-o pe mama ta să-ţi frigă puţin piept de pui pe care să-l mănânci cu roşii sau castraveţi.
Tot aşa, după ce a trecut 1 oră-1 oră şi jumătate, apucă-te de sărit coarda. Începe cu 30-40-50 de sărituri până te obişnuieşti şi ajungi la 100 pe zi.
După atâta efort o să ţi se facă foame. Mănâncă o salată de orice fel sau peşte pentru cină.
Dacă după ora 7 seara ţi se mai face foame, mănâncă fructe.
Baftă!

| Ruxandra15 a răspuns:

Hainele se pot modifica. Ce scoala face ea uniformele? Ea gandeste-te la noi care mai dam diferente pentru alt liceu. Eu o sa schimb 3 uniforme intr-un an. 3 uniformefacute la comanda. Gandeste-te ca e mai bine sa fi mai normala decat o slaba fara forme

| ale153 a răspuns:

Uite asta fac eu:
Dimineata un pahar cu apa
Mic dejun: iaur cu fulgi
Gustare: un fruct
Pranz: Supa
Carne
Salata
Gustare: un fruct
Cina:Carne
Salata
Incearca sa ai 2 portii de carbohidratii pe zi. Si ca dulce poti avea 500 de calorii/saptamana. happy