| galma a întrebat:

Am o mareee problema.Fac in martie 13 ani si sunt foarte slaba..Am 155 cm si 35 kg..Mananc foarte mult..am 4 sau 5 mese pe zi.Sa va spun de exemplu ce am mancat ieri:
Dimineata:Un castron de cereale cu lapte(ora 7:30)
La pranz:Un castron de mancare cu mazare, fasole verde,...(ora 11:30)
La scoala:O punga de snacksuri si un pachet mare de biscuiti pepito.
Seara am mancat mamaliga cu branza, si cu smantana si pestehappy
Mananc foarte mult..si nu pun nimic pe mine..Si mama mea este la fel de slaba..nu am nici o problema medicala,ba chiar am pofta de mancare si mananc la ce ora vreau si cand vreau.M-am saturat sa rada toti de mine ca sunt slaba, sa ma faca schiloada.crying
Va rog sa ma ajutati. Poate stiti o reteta de ingrasare..Multumesc ca m-ati ascultat

3 răspunsuri:
| Remus13 a răspuns:

Daca tu iti faci griji. Am un coleg are 14 ani si are 1.60 si 27 de kg. esti normala. stai calma

| JulyStorm a răspuns:

Mamaliga nu ingrasa.
Incearca sa mananci mai multe alune, seminte, nuci, branza, lactate sin general, carne si alte alimente bogate in calorii. Nu incerca sa te ingrasi nesanatos, mancand fast-food sau chipsuri, ca s-ar putea sa te alegi cu vreo gastrita de toata frumusetea.
Eu am reusit sa iau vreo 4 kg cu niste pastile de la farmacie... imi scapa momentan numele lor, dar daca mi-l amintesc revin si ti-l spun. Problema e ca nu se dau fara reteta, mie mi le-a adus o prietena de-a mamei, farmacista.
Anyway, in caz ca te intereseaza pastilutele alea, va trebui sa astepti vacanta de iarna, pentru ca provoaca somnolenta. Timp de vreo 2 saptamani am dormit in jur de 16-18 ore pe zi. Dar am luat in jur de 4 kg, asa ca a meritat.
Ti-as recomanda de asemenea sa te apuci si de un sport, sa pui ceva muschiuleti pe tine. Crescand in masa musculara vei arata mult mai bine decat daca pui pe tine grasime. happy

| lanadelsex a răspuns:

Nu trebuie sa iti faci griji in privinta felului in care arati! Este foarte ok sa fi slabuta. Gandeste-te doar la faptul ca o multime de fete trebuie sa se infometeze si sa faca mult sport pentru a slabi. Ar trebui sa privesti lucrurile altfel : esti norocoasa ca te-ai nascut asa si nu te chinui sa slabesti. Daca te indopi ca sa te ingrasi nu este ok. Incearca sa consulti un nutritionist care sa iti dea o reteta pentru ce ai nevoie. Poti incerca sa faci sport ca sa-ti tonifici corpul. Atunci, corpul tau va capata o forma placuta si vei avea mai multa incredere in tine.
Inca ceva! Nu te gandi ca semeni cu un schelet, gandeste-te ca semeni cu un top model!