| olimpia444 a întrebat:

Am o problema cu parul. Deci m-am vopsit de cateva ori pana acum. Ultima oara a fost acum un an si de atunci nici nu l-am mai taiat nici vopsit. Il faceam cu placa de doua ori pe saptamana, dar de la un timp cand il indrept, parul de sus, unde este cel natural ( cum mi-a crescut ) imi sta foarte lins, iar partea de jos vopsita imi sta bine. Daca il indrept nu-l pot lasa desprins pentru ca se vede urat si se interpreteaza ca nu l-am mai spalat de ceva timp ( sper ca intelege-ti ce vreau sa spun ) Dar nici nu-l pot lasa asa cum este el, pentru ca are o tentativa de ondulat, foarte ciudata si nu-mi place. Ma puteti ajuta cu un tratament sau ceva?

4 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Singura solutie ar fi sa incerci sa il prinzi in diverse moduri, fie il lasi asa cum este.

Celelalte tratamente iti vor distruge parul. Samponul uscat este util insa provoaca caderea parului, chiar si cand este folosit in cantitati mici. Am folosit o perioada, alternandu-l cu spalatul parului normal si de fiecare data dupa ce foloseam samponul uscat, chiar daca imi spalam parul in ziua respectiva sau a doua zi imi cadeau cantitati uriase de par, comparativ cu datile in care nu il foloseam.

Iar tratamentul cu keratina nu este o solutie, ci doar iti ascunde problemele. De asemenea, degradeaza parul in mare parte pentru ca se aplica la o temperatura foarte ridicata. Prin urmare, iti distruge parul, iar apoi il acopera cu un strat de keratina. Cu timpul efectul va fi din ce in ce mai putin vizibil, iar daca la un moment dat te vei opri din a-l folosi vei avea un par foarte subtire si degradat.

Poti incerca o masca cu gelatina:
https://www.youtube.com/watch?v=87Bm9Waj45A

Solutia este naturala, la fel ca tratamentul cu keratina, acopera parul cu un strat protector, insa temperatura este mult mai scazuta, iar ingredientele nu sunt atat de toxice precum cele din keratina. De asemenea, iti va si indrepta putin parul si ii va da un aspect mai sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti folosi un sampon uscat.
http://www.aoro.ro/......tralucire/

Cel mai bine ar fi sa-ti accepti parul cum este si sa nu-l mai indrepti. Ti-l deteriorezi aproape de radacina si o sa te trezesti ca o sa ti se rupa firele de acolo.

| olimpia444 explică (pentru anonim_4396):

Nu as putea folosi keratina pentru indreptarea lui?

| Cristinaaa57 a răspuns:

Incearca sa-l tapezi de la radacina cand iesi din casa si da-l cu fixativ dupa.A da si incearca uleiul de la syoss cu 3 uleiuri, da-te cu el dupa ce folosesti placa de par, o sa stea drept