| Puffy_1082 a întrebat:

Ce imi recomandati pentru buze uscate? buzele mele se usuca foarte repede.am incercat strugurele... dar nu merg.help puppy dog eyes

10 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=eajIxcf0ZZA
sau miere, o lasi jumatate de ora pe buze iar apoi o speli cu apa calduta :D
sau asta http://www.smartbuy.ro/......56341.html de la neutrogena chiar e bun :D
;))

| BRoxana a răspuns:

Strugurel...depinde de care eu recent mi-am schimbat strugurelul pentru ca nu functiona deloc era de la avon, care sau ceva de genu, nu sunt bune de nimic, in schimb am incercat de la nivea cele de fructe, am ales rodie, sunt si simple...ma rog, m-am dat de vreo 2 zile cu el si e genial, miroase si genial si se vad rezultatele foarte foarte repede

| Lllllllllll a răspuns:

Buzele crăpate şi uscate reprezintă una dintre cele mai frecvente probleme care apar odată cu răcirea vremii. De multe ori, nici cele mai eficiente balsamuri de buze nu rezolvă problema.

1. Protejează-le
Foloseşte creme speciale şi balsamuri puternic hidratante pentru a-ţi menţine buzele moi şi catifelate. Înainte de a înfrunta frigul de afară, aplică balsamul sau crema (optează pentru cele cu protecţie UV) şi acoperă-le cu o eşarfă.

2. Renunţă la obiceiurile agresive
Evită să le umezeşti folosind limba. Saliva favorizează uscarea şi crăparea buzelor. În cazul în care ai acest obicei, evită balsamurile aromate, pentru a diminua tentaţia.

3. Menţine-te hidratată
Consumul ridicat de lichide nu este important doar în perioada verii. Apa, ceaiurile, supele te vor ajuta să te hidratezi. În plus, optează şi pentru un umidificator de cameră care te scapă de aerul uscat.

4. Evită alergenii
Ingredientele iritante din cosmetice şi produsele de îngrijire (parfumuri sau arome) pot provoca uscarea pielii sensibile a buzelor.

5. Foloseşte-te de nas pentru a respira şi nu de gură
Deşi în timpul eforturilor poţi fi tentată să respiri pe gură, află că acest obicei poate avea un impact negativ asupra buzelor, favorizănd uscarea acestora.

6. Deficit de vitamine B, fier şi acizi graşi esenţiali
Asigură-te că organismului tău nu-i lipsesc aceşti nutrienţi. Carenţele pot provoca uscarea şi crăparea buzelor la colţuri.

7. Consumă alimente bogate în vitamina A
Vitamina A este foarte importantă pentru regenerarea pielii. Ai grijă ca din alimentaţia ta să nu lipsească sursele bogate în vitamina A precum morcovi, roşii sau cereale integrale.

De asemenea, remediile naturale şi-au dovedit eficienţa de-a lungul anilor. Află care sunt cele mai populare.

1. Mierea de albine reprezintă remediul ideal pentru buzele uscate şi crăpate şi asta datorită proprietăţilor hidratante. Aplică puţină miere de albine pe buze înainte de culcare şi vei fi plăcut surprinsă dimineaţa.

2. Uleiul de masline extravirgin este un foarte bun hidratant pentru buzele tale.

3. Aloe Vera este eficient în special în tratarea buzelor uscate sau crăpate din cauza expunerii excesive la soare. Foloseşte gelul extras direct de la planta sau gelurile pure de aloe vera din farmacii.

4. Untul de Shea. Puternic hidratant şi hranitor, foloseşte-l pentru a masa buzele crăpate.

Atenţie! În cazul în care tratamentele urmate acasă nu se dovedesc eficiente apelează la un medic. Deşi sunt cazuri rare, buzele uscate şi crăpate pot anunţa o problemă de sănătate serioasă.

sursa: eva.ro

Si cand iti cumperi un balsam de buze incearca unul cu aloe vera.

| Frrramboise a răspuns:

Exfoliaza-le... pune intr-o farfurioara o lingura de miere si jumatate lingura de zahar.Amesteca bine si intinde compozitia pe buze, ca pe un balsam.Maseaza putin cu degetul apoi sterge cu un servetel sau spala-te. o sa ai buzee super fine, am incercat si eu! si ink ceva. evita sa treci cu limba peste buze! bafta!

| NickiMinaj a răspuns:

E un balsam de buze colorat f bun la Avon ( si ieftin).

| Baton a răspuns:

Eu iti recomand sa mananci sanatos si zilnic fructe asa vei putea rezolva problema din interior sau mai bine zis de la radacina.
pentru suprafata poti incerca produse special create pentru asta pana rezolvi problema din interior

| Marijuana187 a răspuns:

Apalaughing

| toxic112 a răspuns:

Pune pe buze un start putin mai gros de miere, lasa 5 minute apoi stergi si o sa vezi ca o sa-ti fie mult mai hidratate

| DdDiX a răspuns:

Sa stii ca merge si cu strugurele...doar daca te dai de foarte multe ori pe zi si cate putin de fiecare data...
daca te dai o data la saptamana e ca si cum nu te dai deloc:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-te cu un balsam de buze ori de cate ori iesi din casa si cand iti simti buzele foarte uscate.Acasa poti folosi o crema hidratanta(poate fi special pentru buze, dar poate fi folosita si crema de fata), ulei de masline, miere sau chiar crema de galbenele.Pentru a preveni uscarea si craparea lor, aplica un strat gros de balsam de buze sau de crema seara, inainte de culcare pentru a le mentine hidratate pe tot parcursul acesteia.