| melittlelioness a întrebat:

Am mainile si buzele ff uscate. Ce e de facut?
Ca e vara sau iarna buzele mele sunt mereu uscate, de asemenea si mainile. Ce imi recomandati?
PS: balsamurile de buze de la nivea nici ele nu functioneaza, iar pentru maini am folosit crema de maini cu unt de shea
Funda pentru cel mai bun raspuns, si vot pentru toate raspunsurile primite

3 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Balsamurile de la nivea, garnier, labelo etc sunt apa de ploaie. Eu folosesc de cativa ani Gerovital Plant (varianta portocalie) costa vreo 6 lei si functioneaza. Daca vrei ceva mai performant poti merge la farmacie sa ceri un produs dermatolog cosmetic, o sa iti faca treaba dar pretul ajunge pana la 30 de ron.
Inafara de balsamul de buze aplicat de oricateori ai nevoie, seara exfoliaza-ti usor buzele cu periuta de dinti si aapoi aplica miere, lasa sa actioneze 10 minute apoi clateste cu apa calduta.
In ceea ce priveste mainile, ar fi frumos sa renunti la sapun solid si sa iti iei sapun lichid. Sa folosesti crema preferabil dupa fiecare spalare pe maine, si neaparat inainte de culcare, daca poti dormi cu manusi de bumbac, va creste eficacitatea creme. Se recomanda produsele cu glicerina, vitamina e, marca e mai putin importanta.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Buzele si mainile cu piele crapata pot indica lipsa vitaminei A din organism...deci degeaba incerci tot felul de cosmetice! inearca o crema cu vitamina A de la mebra...nu e scumpa si este foarte buna! multa sanatate!

| Camirzan_Ileana_1980 a răspuns:

Incearca crema de galbenele, sau ulei de masline/miere/crema de galbenele pentru buze.