| adasdfaadsfa a întrebat:

Hei TPU

cum fac foliculii de par sa creasca? de exemplu am niste foliculi de par negri si mici pe langa sprancene si as vrea sa ii fac sa creasca, sa mi se ingroasa sprancenele! am incercat cu ulei de ricin si cu ulei de masline in fiecare seara timp de o luna si ceva :/ dar au ramas tot asa! ce fac?

2 răspunsuri:
| Georgiii2000 a răspuns:

Si eu am auzit ca uleiul de ricin e bun pentru gene si sprancene, in prezent il folosesc pentru gene in fiecare seara. Am inteles ca trebuie foarte multa rabdare, sa treaca mult timp pentru a vedea rezultate. Eu zic sa mai incerci inca o luna, doua, sa aplici in fiecare seara, avand in vedere ca toata lumea lauda uleiul de ricin si spune ca face minuni.

| Lumeaemaibuna a răspuns:

Hey am selectat cateva ipoteze pentru asta care sigur nu a sa dea greș, (Nu am inclus si cosmetice scumpe: Sucul de ceapa ajuta la cresterea rapida si mai deasa a sprancenelor. Acest suc are sulfuri care imbunatatesc producerea de colagen in tesuturile din care cresc sprancenele. Intareste si radacinile sprancenelor.

Macina o ceapa mica si stoarce-i sucul. Maseaza-te pe sprancene cu acest suc vreme de cinci minute. Lasa apoi sucul sa se usuce si, dupa aceea, spala-te cu un gel de curatare si apa rece. Si acest tratament se aplica zilnic, cateva saptamani.

Alte trucuri pentru cresterea sprancenelor sunt cel cu lamaie sau cu lapte. Lamaia si laptele se aplica la fel pe sprancene.

Dincolo de aceste trucuri pentru cresterea sprancenelor, e important sa ai o alimentatie sanatoasa, bogata in nutrienti. Te-ar putea ajuta sa mananci cartofi dulci, morcovi, lamaie, broccoli, papaya, portocale, migdale, alune, spanac, masline, tofu, linte, iaurt, avocado, nuci, somon. Multe fructe si legume.

Masajul ajuta si el la cresterea sprancenelor. Cand te masezi, fa-o cu miscari circulare! Nu te mai pensa atat de mult! Pastreaza o forma mai groasa a sprancenelor! Nu aplica multe produse de machiaj pe ele! Dormi cel putin sase ore pe zi, evita stresul si bea multa apa, ca sa te mentii hidratata intreaga zi!