| JustMYeg8 a întrebat:

happy
De 5 ani mă tund bob, mai exact din clasa a 3-a, si am avut din totdeauna parul scurt, chiar si cand eram mica.In urma cu 2 luni m-am decis ca vreau sa il las sa creasca, mai ales ca peste ceva timp intru la liceu.Problema este ca mie nu imi prea creste parul in lungime.M-am tuns în septembrie 2015 (părul îmi venea pana la bărbie) şi ultima dată, în februarie. Atunci am văzut că incepuse să işi piarda forma (se observa că parul crescuse foarte mult "în parti", dar in lungime-de abia pana la jumatatea gatului).
Cum am mai zis, de crescut in general creste, puteam sa il prind la spate de mare ce era, dar din pacate in lungime nu prea. De luna trecuta am inceput sa folosesc ulei de ricin, saptamanal, dar nu prea se observa.
Va rog sa imi dati cateva sugestii, chiar imi doresc sa am si eu parul lung, si eventual metode care chiar le-ati incercat sunt bine primite. big grin
As dori ca pana in toamna sa se observe vreo diferenta.
Bineinteles, cel mai bun raspuns primeste fuunda! happy

2 răspunsuri:
| dragodana a răspuns:

Salut! Trebuie sa te tunzi conform lungimii.Adica ia mai mult din volum si mai putin din lungime.
Sa ai par ca al lui Raspunzel in cateva luni nu se poate.Depinde de geneticul fiecaruia.

| MeForeverAlone a răspuns:

Deci în primul rând o să precizez că eu nu folosesc vreo cremă specială sau vreun șampon special ca să-mi crească părul. Îmi crește destul de repede, și chiar dacă nu îmi crește, bob nu m-am tuns niciodată, așa că nu prea mă stresez.
În fine, în primul și în primul rând o să-ți spun de oțet, așa cum spun și bunicii. E bun dacă vrei să scapi de mătreață, dacă vrei să-i dai volum, dacă vrei să-ți crească mai repede, etc etc.
Oricum, nu îți imagina că o să vezi miracole într-o săptămână.
A, ai mai putea folosi placa de păr, sau împletește-l, dă-l cu gaz ( gaz de la bunici mă refer ) ș.a.m.d
http://www.perfecte.ro/......blema.html
Spune pe site-ul acesta că trei remedii bune pentru creșterea părului sunt oțetul de mere, uleiul de măline și semințele de in.
http://www.cadereaparului.ro/......rului.html
aici am mai găsit câteva remedii naturale, dacă vrei să le încerci e alegerea ta, eu nu apelez la lucruri de genul pentru că sunt o puturoasă :)
A, și uite, am mai găsit ceva:
http://www.sigina.ro/2012/06/idei-accelerarea-cresterii-parului/
Succes!