| Blackcat696210 a întrebat:

Hei TPU, eu am parul natural de culoare maro inchis (aproape negru) acum mult timp in urma mi-am dat pe parul meu natural cu un nuantator rosu. A mai iesit din par cu timpul. Problema este ca acum vreau sa imi decolorez parul, m-am dus la salon sa imi faca o testare pe cateva suvite si ies un galben deschis dar usor amestecat cu o nuanta de rosu deschis, dupa ce imi decolorez parul o sa aiba o culoare blond capsuna (strawberry blonde) sau un fel de portocaliu rozaliu foarte deschis. Cum pot sa fac sa scot restul de nuantator din par dupa decolorare? Am incercat metoda cu vitamina c si sampon head&shoulders si a scos putin din el dar nu suficient. Este un produs anume pe care il pot cumpara fara sa imi distruga parul foarte tare? Ma gandeam daca sa incerc si metoda in care amesteci bicarbonat de sodiu, cu decolorant de 3% sau de 10 cu sampon mov si sapun de vase (lichid), sa incerc metoda asta? Va rog sa ma ajutati daca stiti un produs pe care l-ati incercat si a mers sau o metoda de facut in casa.

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Cu detergent de vase am incercat eu si chiar e bunicel dar nu face minuni.
Rosul e foarte pacatos (chiar si nuantatorul). Eu am folosit nuantator maro si negru si s-au dus imediat dar cand am folosit roscat nu am mai scapat de el o perioada foarte mare de timp.
Din cate stiu, se recomanda sa il decolorezi de 2 ori in cazul asta. Vei obtine un blond galbui sau spre portocaliu (e normal). Apoi il corectezi cu sampon nuantator mov, in functie de cat de gri/blond vrei sa fie.

2 răspunsuri:
| Blackcat696210 explică (pentru Bondarel99):

Am continuat sa mai aplic vitamina C cu sampon head&shoulders si am observat ca suvitele decolorate ca testare dintr-un roscat au devenit un blond mediu (nu extrem de inchis dar nici foarte deschis) o sa incerc si detergentul de vase o sa imi decolorez parul de 2 ori (la o săptămână distanta) si o sa aplic toner sa ii deschid culoarea, vreau sa ajung la un alb

| Bondarel99 a răspuns (pentru Blackcat696210):

Și neaparat sa îți faci măști cu uleiuri, decolorantul îl deteriorează.