| Lorena_9198 a întrebat:

Hei happy vreau sa imi spuneti un remediu impotriva cosurilor, doar ca nu creme sau alte solutii, ceva ce se gaseste in casa. Am incercat cu faina de malai si este buna doar ca mai vreau si altele. Astept raspunsuri multeeee kiss

6 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Miere de albine, aplicată seara ca o mască și ținută pe ten cel puțin jumătate de oră- o oră (cine are posibilitatea chiar toată noaptea, acoperind tenul cu ceva; eu aș vrea, dar dorm pe burtă și nu prea am cum)

| Ruxandra15 a răspuns:

Http://m.eva.ro/article/view/?id=40797
Eu le-am incarcat pe toate si chiar dau roade.

| Legend123 a răspuns:

Din cate stiu cosurile dispar daca dai cu miere..incearca si vezi daca merge dar mai intai documenteazate cu privire la aceasta solutie sa faci totul corect

| Yasemyn a răspuns:

Buna...
Pentru cosurii sunt multe remedii naturiste, unele doar cu produse gasite in casa..., iar altele combinate cu cele din farmacii happy

Se toarnă 100 ml de apă peste 50 g rădăcini maruntite de iarbă-mare, fierbe compoziţia obţinută timp de 30 minute. Adaugă în fiertură 50 g unt proaspăt. Aplică unguentul pe regiunile afectate de acnee, de două ori pe zi...

Se toarnă 200 ml apă clocotită peste 10 g de frunze uscate de izmă de grădină, infuzeaza compoziţia pe parcursul unei ore. Şterge-te pe faţă cu infuzia obţinută

Amestec de praf de scorţişoară şi miere. Aceasta se aplică pe acnee seara, înainte de a merge la culcare, şi se îndepărtează dimineaţa cu apă caldă. După cel mult 2 săptămâni, rezultatele se vor vedea (asta am folosit-o si eu si la mine a mers happy )

Prin aplicarea şi masarea repetată a inflamaţiilor cu usturoi proaspăt veţi obţine eliminarea acneei, care nu va lasă nici un semn pe piele.

Comprese cu tinctură de gălbenele. Se pun 10 ml de tinctură de gălbenele în 100 ml apă fiartă şi răcită, se înmoaie compresele şi se aplica pe zonele afectate.

Se şterge pielea afectată cu suc de struguri. Se storc câteva boabe, se înmoaie un tampon de vată în suc şi se şterge pielea. Se lasă să se zvante, apoi se clateste faţa cu apă călduţă în care s-a adăugat puţin bicarbonat de sodiu(si pe asta am folosit-o cand am mai avut probleme)

SFATURI PENTRU PREVENIREA ACNEEI

• Foloseşte o loţiune pentru excesul de sebum
• Utilizaţi de cu echinaceea, din miere de albine
• Utilizaţi produse pe de petrol, uleiuri minerale ulei de floarea soarelui care nu pătrund pori, dar cel bine este folosiţi produse cu un conţinut ridicat de
• Consumaţi 2 litri de pe zi
• Mâncaţi multe fructe legume proaspete
• Razuiti un castravete aplicaţi pe. Lăsaţi 30 minute îndepărtaţi cu
• Este bine se folosească produsele parfum hipo-alergice
• la fondul de ten de obraz – Produsele cu sclipici iritaţii ale pielii
• Rujurile menţin acneea, deci atenţie la coşurile din jurul gurii
• Nu cojeşti coşurile, -ar -faci semne pe se tare, chiar
• Eliminaţi dulciurile, cafeaua, alcoolul, tutunul, iodată, alimentele bogate grăsimi băuturi acidulate.
• Atenţie, chiar şi anticoncepţionalele pot fi cauza apariţiei acneei.
• Consumaţi sucuri proaspete de morcovi, ţelină, sfeclă roşie şi rosii, peşte alb, piept de pui sau curcan, fără piele, fiert sau la grătar.
• Impunerea unei igiene riguroase
• Se schimbă periodic prosopul de faţă şi faţa de pernă
• Se spală tenul cu săpun cu sulf
• Evită expunerea la soare şi foloseşte creme numai cu factor de protecţie ridicat, nonuleioase
• Luaţi suplimente nutritive pe bază de vitamina B, crom
• Trebuie să te demachiezi în fiecare seară pentru a lasa tenul să respire!

Bafta :*

| ionutzz223 a răspuns:

Buna! si eu am avut cosuri dar remediul cel mai bun a fost odihna am vazut ca imi aparea din ce in ce mai tare daca nu dormeam imi apreau.
acuma depinde de cat de mari cosuri ai daca ai doar intr-un loc cum ar fi pe frunte cativa ingnorai nu prea ai ce sa le faci asa e pubertatea..la mine au disparut de la sine.
Bafta!

| OANNA31110 a răspuns:

Incearca cu felii de cartof sau rosii. Aplica-le pe fata si stai 15 min happy Succes