| cryss_6160 a întrebat:

Ce masca naturala(facuta in casa)stiti impotriva cosurilor? Dar pentru tenul gras? Este adevarat ca impotriva cosurilor este buna mierea de albina sau zeama de lamaie?
Vreau raspunsuri de la cei care au incercat si au functionat.
Dau funda + vot celorlalti!

Răspuns Câştigător
| FlorenceVi a răspuns:

Da, mierea este buna pentru tenul gras (il am si eu asa). O aplici intr-un strat nu foarte gros, uniform, astepti sa se usuce, apoi o indepartezi cu apa calduta happy. Chiar si zeama de lamaie este buna, am o prt care a folosit si in 2 zile i-a uscat cosurile. Aplici putina zeama exact pe zona lezata a fetei (unde ai cosul) si lasi sa se usuce, apoi te speli la fel cu apa calduta. Nu da cu lamaie pe toata fata, fiindca ea usuca tenul, iar daca ai pielea fetei grasa iti produce uscarea ei brusca, si asat nu-ti face bine. Pt hidratare, poti folosi o crema cu extract de musetel. happy Sper ca te-am putut ajuta :*

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Trebuie sa iei 350gr. de miere,150gr. aloee de cel putin 3 ani,150gr.lamaie.Aloea si lamaia le treci prin masina de tocat carne.Intrun borcan cu capac filetat amesteci toate ingredientele si mesteci zilnic timp de 10 zile.Dupa aceia seara inainte de culcare dai pe fata si asteptei sa se usuce .Dimineata te speli pe fata numai cu apa rece si sapun.Borcanul se tine la frigider.Bafta!

| alexaalexandraa a răspuns:

Este buna mierea, la fel si zeama de lamaie( zeama de lamaie este buna pentru tenul gras, la fel si cosuri), dar o data pe saptamana pentru ca zeama de lamaie usca tenul. Mai poti incerca pudra de argila, masca. Se amesteca cu apa, se formeaza o pasta, o intinzi pe fata, dupa o jum de ora te speli. Se gaseste la farmacie, este foarte ieftina.( foarte buna) Mai poti sa-ti faci masca din albus de ou, este buna si asta. Mult noroc! O zi frumoasa!

| anytimeanywhere a răspuns:

Http://www.pcfarm.ro/articol.php?id=27
si eu imi mai fac asa imi pun niste ceai de galbenele astept un pic sa se raceasc iau vata si ma tamponez pe fata caci le usuca apoi stau 10 min si ma spal dupa imi pun niste zema de lamaie pe fata iar astept 10 min ma spal si dau incet cu prosopul, crede-ma la mine a functionat bineinteles ca nu o sa functioneze in 2 zile trebuie sa te speli frecvent pe fata ( fara sapun). Bafta!

| chocolate_1698 a răspuns:

De miere nu stiu sigur insa lamaie folosesc. Cosurile nu dispar, insa se retrag.