| LastNight1324235436 a întrebat:

Heii fetelor! Cum sa imi aleg nuanta fondului de ten?

6 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Nu din catalog. Te duci la magazin si incerci diin testere, aplici pe pielea de la incheietura mainii si vezi care e cea mai apropiata nuanta de culoarea pielii tale.

| Deeyutza12 a răspuns:

Pai eu mi.am descoperit nuanta asa.M.am uitat in brosurica de la Avon si acolo la fondul de ten iti arata culoarea Beige, Light nu stiu cumlaughing.Ei eu mi.am ales nuanta comparandu.mi pielea cu culoarea din poza.Succes,funditapuppy dog eyes

| Kasia a răspuns:

Testezi mai multe nuante pe obraz la trecerea dintre acesta si gat apoi te privesti in lumina naturala si o alegi pe cea care nu se observa.

| Mangustă a răspuns:

Prima data cand il alegi mai bine du-te intr-un magazin si cere vanzaroarei niste produse de proba apoi incearca pe mana si vezi care e cel mai apropiat noantei tale. Ai grija sa nu fi murdara sau sa fie intuneric in incapere.

| Hikarie a răspuns:

Pai un mod de a afla ce nuanta de fond de ten trebuie sa alegi este urmatoarea : peima data trebuie sa iti dai seama ce nuanta are pielea ta. Uita-te ce culoare au venele tale, daca sunt albastre atunci nuanta pielii tale este una rece, daca sunt verzi atunci nuanta este una calda.
Nuantele reci au de obicei nuante deschise de fond de ten (precum ivory, nude) iar cele calde mai inchise (beige, café au lait etc. ). Aceasta metoda te ajuta sa alegi si culorile potrivite pentru fardul de pleoape sau blush.

O alta metoda este sa mergi intr-un magazin si incearca mai multe monstre de fond de ten pe linia maxilarului (niciodata pe mana) si sa vezi care se potriveste mai bine cu restul fetei.