| anonim_4396 a întrebat:

Heiii fetelor!

Maine vreau sa ma duc sa ma impartasesc la biserica.

Doar ca am auzit ca daca esti in perioasa menstruatiei (cum sunt eu acum) nu ai voie sa te duci ca este pacat.

Ce sa fac? Sa ma duc sau nu?

Cel mai complet raspuns primeste Funda! :*

Va multumesc! :*
P.S. Scuzati categoria dar este una dintre cele mai rapide. kiss

Răspuns Câştigător
| MariusSB a răspuns:

Http://www.crestinortodox.ro/......39057.html

Poate te va lamurii asta!
Sa ai o seara frumoasa!

6 răspunsuri:
| WeedGotMeCrazy a răspuns:

Se zicea asa pe vremea lu mamaia, daca esti virgina merge sa te duci si la menstruatie laughing)

| sitărescu a răspuns:

Singurul sânge care trebuie să fie la Liturghie, este în Sfântul Potir.

Preotul dacă se taie şi nu opreşte sângerarea în ziua aceea, nu are voie să slujească la altar.

De aceea nu e bine să mergi să te Împărtăşeşti.

Sfatul meu e să te documentezi din surse teologice ortodoxe sau de la
preoţi, nu din părerea unor necunoscători care au impresia că este o discriminare la adresa femeii.

Nu, nu este o discriminare şi nici o exagerare, regulile Liturgice presupun un anumit comportament.

Cât despre asistatul la slujbă atât timp cât nu te atingi de lucruri sfinte unii duhovnici tâlcuiesc faptul că e permis să asişti.

| LorenaAnca a răspuns:

Si eu am pus aceeasi intrebare deoarece si eu am auzit asta de la o vecina. Toate raspunsurile primite au fost ca este o prostie, pot sa ma duc fara grija. Eu o sa vorbesc cu mama mea, ceea ce te sfatuiesc si pe tine.
Te pup!

| MeddyMaddy a răspuns:

Poti sa te duci fara nici o problema. Am vorbit cu profesoara de religie pe aceasta tema si ne-a spus ca pe vremuri nu existau tampoane si din aceasta cauza nu se duceau femeile. E o mare prostie. Atata timp cat ai tinut post si nu ai pacate grave te poti impartasi fara nici-o problema.

| MariusSB a răspuns:

Este o aberatie!

Trebuie sa fi tinut post si sa ai multa credinta!
Alt impediment nu cred ca este...

| Paty_Deea_1996 a răspuns:

Pe vremuri era pacat pentru ca atunci nu existau tampoane si la femei le picura sange in biserica si era mare pacat