| blackbutefly a întrebat:

Poate intrebarea o sa para ciudata dar vreau sa aflu un raspuns.
Eu stiu ca atunci cand esti in timpul menstruatiei nu ai voie sa intri in biserica, habar nu am de ce dar infine, intrebarea este, pai si calugaritele cum fac adica si ele sunt femei, si nu cred ca sunt "private"sa spunem de asa ceva, deci ele intra sau nu in biserica pentru a face rugaciunile?
P. S. As vrea sa argumentati raspunsul si fara sa va bateti joc, va rog frumos. Si cel sau cea care imi va oferi cea mai buna explicatie primeste fundita. Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| madda9588 a răspuns:

Nu vorbesc din cunostinta de cauza...dar, cum spui si tu, calugaritele nu sunt scutite de treaba asta.
Nu poti intra in biserica cat esti pe stop, poti intra doar in pridvor(prima parte din biserica)...Deci cred ca asta ehappy

| rosesonfire a răspuns:

Asta e un subiect de discutie interesant. Profa de religie ne povestea ca intr-adevar,nu ai voie sa intri in biserica in timpul menstruatiei, DOAR daca NU mai esti virgina. Uite, chiar o sa o intreb cum e cu calugaritele.
:*:*