| LifeEndsWithADream a întrebat:

Hello! Am parul destul de lung si il spal de 2 ori pe saptamana. Dar am observat ca in ultima vreme a devenit destul de uscat, si-a pierdut din stralucire. Si varfurile sunt despicate. Ce as putea sa fac? mama imi zice ca se intampla din cauza ca ma spal de prea multe ori pe saptamana, parul lung nu are voie de atatea ori. dar mi se unge dupa 3 zile, nu pot sa rezist mai mult...stit vreo masca din ingradiente naturale sau ceva sampon care m-ar putea ajuta? si pana acum am folosit doar sampoane de calitate, sau de la syoss sau garnier. balsam nu am folosit ca mi s-a uns parul si mai repede.mersi anticipat! big grin

Răspuns Câştigător
| Himera a răspuns:

Daca il speli mai rar creste mai repede si se degradeaza mai greu. Cu balsam trebuie sa iti dai numai pe varfuri, inainte de ultima clatire. Incerca niste remedii naturiste(vezi infuzie de frunze de nuc, urzica, lamaie/otet in apa de clatire) Nu pune mana pe el decat cand e nevoie si nu il pieptana des. Daca rezisti cu el slinos o perioada, o sa observi ca se ingrasa mai incet dupa un timp. De asemenea sa nu te clatesti cu apa fierbinte, ci mai degraba calaie, ai parul gras deci radacinile nu se piaptana!

4 răspunsuri:
| ikram a răspuns:

Crema Hegron pentru stralucire cu extract din bob de grau, nu ingrasa parul
http://atshopping.ro/product.php?id_product=184

| NutellaIsMyDrug a răspuns:

Buna!
Tratamentele farmaceutice naturiste se gasesc in orice farmacie, sunt pe baza de plante si au un pret accesibil, o marca romaneasca de top este Gerovital din laboratoarele Farmec.Eu folosesc Kit anti matreata 50 leithinking, iar dupa ce ma spal pe cap utilizez o masca de la Loreal Paris Proffesional 55 lei celluar repair, fiindca si mie mi se ingrasa parul des, folosesc un spray revigorant de la Scwarzkopff Schauma Cotton fresh care miroase bine si ma ajuta sa-mi descurc parul pretentios si des si este pana in 10 lei,adesea folosesc tot de la loreal paris proffesional Mythic oil, produs cumparat de ca coafor, pe care il aplic pe lungimea firului de par evitand radacina(pentru ca am un par gras) si imi confera stralucire si protecit impotriva placii sau a Fohn-ului. Daca ti se ingrasa parul poti sa ti-l coafezi intr-o coada impletita sau de peste mascheaza acest defect.
Sper ca te-am ajutat.
Pa Pa!

| DenisukuDeniii a răspuns:

Buna! Parerea mea este ca ar trebui sa te tuniz deoarece s-ar putea sa ti se toceasca varfurile. P.s.:daca ti-l tunzi parul va creste mai repede

| lipikicusclipici a răspuns:

Folosesti placa deseori?