| ColOreDdrEaM a întrebat:

Hey, TPU!
Am si eu o problema...parul meu se ingrasa foarte repede. In prima zi arata super, dar in a doua zici ca sunt nespalata de o saptamana. Folosesc sampon Garnier [la inceput am folosit pentru par blond, apoi pentru par uscat si acum pentru par deteriorat]. Am incercat sa ma spal cu Advance Techniques de la Avon pentru par vopsit si mi-a stat foarte bine, dar in a doua zi tot urat statea. Am inceput sa folosesc balsam de la Garnier roz si masca pentru par uscat, dar tot asa este.
Ce sfaturi imi dati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dia a răspuns:

Buna.

Este de la faptul pentru ca te speli prea des pe cap!
Glandele acelea din scalp, secreta prea mult sebum...asa e si la mine. :|

Cumpara. ti un sampon cu PH Neutru;)

Si spalate mai rar pe cap...;;)!

Uite cateva sfaturi de care eu tin cont:
De evitat:
- samponul special pentru bebelusi sau copii, foarte bland, insa cu un efect de ingrasare, de aceea nu este deloc adaptat tipului de piele a adolescentilor.
- frictionarea cu putere a capului cu unghiile in timpul samponarii;

- doua spalari succesive, caci al doilea are efect decapant;

- apa la temperatura foarte ridicata;

- feonul cu temperatura mare tinut foarte aproape de radacinile firului de par;

Ce`i de facut:

- inainte de a te spala, maseaza`ti usor scalpul, caci vei activa microcirculatia;

- ultima clatire fa`o cu apa rece caci iti vei tonifia parul si il vei face sa straluceasca (nu sa luceasca!);

- inainte de a usca parul cu feonul, stergeti-l cu un prosop moale care va inlatura excesul de apa;

- temperatura feonului trebuie sa fie mica iar aparatul trebuie tinut la o distanta de minimum 15 cm si mai ales nu-l tine niciodata mai mult de 15 secunde intr-o singura zona.

Pentru a-l ingriji:

- Aplica`ti o masca de argila absorbanta doar pentru radacini, in niciun caz pe lungimea firului de par.

- Spala`ti parul numai cu un sampon purificator.

- Hraneste`ti lungimea si varfurile parului cu uleiuri si masti hidratante.

Citeste si articolu asta cu masti pentru parul gras.

http://www.divahair.ro/......_frumusete

Sper ca te-am ajutat :*!

Numai bine >:D

5 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Sfaturi batranesti, dar eficiente : nu te spala prea des pe cap. Asta nu face decat sa-ti ingrase parul si mai tare. Prin spalat se activeaza glandele sebacee de la radacina parului (glandele care secreta grasimea). Dupa fiecare spalat, clateste-ti parul cu o cesca de otet diluata intr-un litru de apa calda. Vei avea niste rezultate spectaculoase. Bafta!

| costis a răspuns:

Cred ca nu e bine sa te speli atat de des pe cap (cu sampon) si pentru un alt motiv. Contin o multime de minunatii, iar unele se poata sa aiba un oarecare efect (in timp ) asupra creierului. Ma intreb acum 100, 200, 500 de ani cu ce sampoane se spalau si cat de frecvent. Daca se ingrasa, poti sa faci niste spalari intermediare cu infuzii din plante, chiar daca sacrifici niste prosoape "de lucru".

| Bianqita a răspuns:

Uite ca si eu am problema asta dar cred ca i-am dat de hac. Daca ai sapun de casa, nu dinacela cumparat de la magazin, facut acasa(poate gasesti pe la bunica ta ca eu de la ea il am) te speli cu el.Si eu pateam la fel:Azi ma spalam, maine deja era uns, dar uite sapunul de casa m-a ajutat.Nu se mai ingrasa asa repede si parca il aranjez mai usor.Bafta!:*

| LifeFail a răspuns:

Buna.
Stiu cum e, dar trebuie sa iti pastrezi optimismul. O sa vezi ca pana la urma o sa rezolvi si problema asta. Cel mai important este sa nu te speli pe par foarte des, asta il face sa se ingrase repede, cel mai bine e sa te speli la 5-6 zile. Poti sa incerci masti de par cu ou, ulei de masline.
Acest fenomen este in principiu de natura genetica, dar stresul, nervozitatea, o alimentatie dezechilibrata, prea bogata in grasimi, o perioada de oboseala intensa, samponari incorect efectuate, utilizarea abuziva a vopselurilor chimice nu fac decat sa accentueze problema. Evita pe cat poti apa la temperatura ridicata, sampoanele de bebelusi si phoen-ul sau placa de par.
Mai multe remedii pentru parul gras poti gasi in acest articol, care mi-a fost de mare ajutor la un moment dat.
Multa bafta si numai bine!
love struck

| dulcikaa a răspuns:

Daca vrei sa ti se ingrase mai greu parul dupa ce te speli clatestel cu apa si otet. mirosul dispare repede. sau inainte cu jumatate de ora de a te spala pe cap pune la radacina parului pudra de talc si dupa jumatate de ora spalate cu samponul de par gras si nu mai folosii produse decat pentru par gras.