| ellenandreea a întrebat:

Hello!
Bicarbonatul de sodiu este renumit pentru diferitele utilizari ale lui.
A incercat cineva solutia de bicarbonat cu apa pe care sa o aplice impotriva transpiratiei? Este utila, chiar indeparteaza transpiratia?
As dori raspunsuri de la oameni care au incercat acest lucru, nu baliverne sau copy-paste-uri de pe google. Doar experiente proprii.

4 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Experienta mea cu bicarbonatul a fost una pe care nu cred ca o voi uita niciodata. Sfatul meu este sa nu incerci asa ceva.
Am incercat-o doua, trei zile si nu a functionat. Dureaza 2, 3 ore, dar cam atat. Plus de asta nu prea face nimic impotriva mirosului. Eu il foloseam inainte sa plec de acasa, iar cand ajungeam inapoi, de transpirat tot transpirasem si mai si miroseam. Dupa ce dadeam bluza jos nu prea se simtea mirosul, insa problema era la haine. Dupa cateva ore, dupa ce le dadeam jos hainele incepeau sa miroasa foarte puternic. Am avut bluze pe care a trebuit sa le spal de cateva ori pana am scos mirosul din ele dupa micul meu experiment. Plus de asta dupa ce le spalam si le puneam inapoi in sifonier, incepeau din nou sa miroasa fara ca macar sa la port. In perioada respectiva a trebuit sa imi spal intreg sifonierul de cateva ori, pana cand am scapat de mirosul din haine. Am incercat sa folosesc si bicarbonatul plus spray, insa tot ce am reusit sa fac era sa maschez mirosul de transpiratie cu putin parfum, insa mirosul neplacut tot acolo era.
Plus de asta dupa ce am incercat treaba cu bicarbonatul, cand m-am intors la vechiul deodorant, transpiratia inca imi mirosea. Am schimbat vreo 3, 4 deodorante pe care le folosisem si care mi se pareau bune si tot aveam un miros foarte puternic. Am incercat chiar si deodorante pentru barbati, iar eu inca miroseam. In fine, am ajuns la concluzia ca in cele 2, 3 zile minunate, am reusit sa imi distrug flora ori bacteriile pe care le avem in mod normal la subrat si m-am ales cu unele mai nasoale. Am scapat de miros dupa ce mi-am dat o zi doua cu spirt la subrat si probabil am omorat "setul" de bacterii urat mirositoare.
Este posibil sa fii fost eu ghinionista, insa de atunci m-am lecuit de astfel de incercari. A fost o experienta extrem de neplacuta pe care chiar nu as mai repeta-o. In afara faptului ca ma simteam oribil, mai ales pentru ca cea mai mica cantitate de transpiratie devenea insuportabila si simteam ca miros incontinuu, sifonierul meu mirosea constant urat.
Pana atunci nu m-am confruntat niciodata cu mirosul neplacut, chiar si cand am folosit antiprespirante fara parfum. Mi s-a intamplat numai in perioada in care am folosit bicarbonatul si dupa. Plus de asta nici nu sunt o persoana care sa transpire in exces, insa dupa cum spuneam un strop de transpiratie daca aveam, in cateva ore devenea insuportabil.
Oricum ti-am povestit aici experienta mea cu bicarbonatul, in cazul in care, totusi, vrei sa il folosesti, ti-am zis si solutia. Parerea mea este ca nu merita efortul, la cata bataie de cap iti poate da dupa.

| ellenandreea explică (pentru OoBunnyoO):

Eu am amestecat 100ml apa cu 1 lingurita bicarbonat de sodiu si m-am dat.
Nu recunosc nimic din ce mi-ai scris mai sus, mie nu mi s-a intamplat asa.
Poate ai dat cu prea mult bicarbonat.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru ellenandreea):

Este foarte posibil, insa nu intentionez sa mai folosesc si a doua oara metoda asta. Probabil o lingurita de bicarbonat in 100 ml nu are o concentratie prea mare incat sa dauneze prea mult pielii.

| manuel72 a răspuns:

Nu stiu nimic de bicarbonatul de sodiu, dar spuma de ras inlatura mirosul de transpiratie de la subtiori.o aplici, lasi cateva minute sa-si faca efectul apoi o speli si esti ca noua.