| Yab a întrebat:

Hello! Guys stie cineva ce este argintul filat? Este asemanator celui placat sau suflat? Oxideaza? Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista argint filat, dar exista argint umplut!
Probabil ai fost indusa in eroare de cuvintele din engleza "silver filled" - care inseamna de fapt: argint umplut.
(filled >>umplut).

Deci, "argintul umplut" are doar 10% argint si este umplut cu cupru. Dar stratul de argint este mai gros decat cel placat /suflat.

https://www.beaducation.com/pc/126-metal-stamping-blanks-silver-filled