| RebecaBaa a întrebat:

Hello love struck! Am si eu o problemuta big grin am parul si tenul foarte gras...parul trebuie sa il spal cam "o zi da, o zi nu" laughing pentru ca se face asa de oribil x_X si tenul la fel, este mereu unsuros si imi apar multe cosuri din cauza asta sad. Ce as putea sa fac sa nu mai am parul si tenul asa de gras? funda love struck

Răspuns Câştigător
| Adelina102 a răspuns:

Si eu am parul si tenul asa.Pt ten foloseste produse pentru ten gras.Gel de spalare, lotiune tonica si incearca pudra de fata matifianta.Pentru par tunde-te in scari, nu te pieptana des, dupa fiecare pieptanatura spala piaptanul.Nu te mai spala cu apa calda ce calduta. Ultimul jet de apa sa fie mai rece.Nu umbla prin par cu mana sau cum mana pe fata.Cumpara-ti un sampon pentru par gras si daca folosesti balsam nu aplica balsamul la radacina ci doar pe lungime, daca te usti pe par foloseste aer rece nu fierbinte.Nu-ti prinde parul in coada mult timp si incearca sa-ti faci o coafura care sa nu fie lipita de cap.Fixativul te ajuta foarte mult, aplical dupa spalare la radacina numa nu de aproape ci de la aproximativ 15 cm de cap.Pentru fata, incearca sa te speli de mai multe ori pe fata si foloseste neaparat o lotiune tonica.Cumparati gel de spalare pentru tenul gras si spalate des.Incearca sa ai mereu la tine servetele umede pentru ten.Sa fie antibacteriene.Du-te la farmacia naturista si cumparati lotiune tonica cu salvie si sulf si crema antiacnee cu salvie si sulf.Sunt cele mai bune si te va scapa de tenul gras si de cosuri.Bafta si sper ca te-am ajutat.Eu is coafeza si plus ca vreau sa ma fac si cosmeticiana si invat mult despre astea.Fi sigura ca ti-am dat sfaturi bune. Funda?big grin:X

5 răspunsuri:
| ioanaioana a răspuns:

E bine sa te speli de mai multe ori pe cap da nici chiar foarte des.Eu de exemplu ma spal miercuri si duminica seara.Am citit undeva ca pentru par gras e bun samponu si balsamu 2 in1, si la ten ar trebui sa-ti iei produse speciale pentru ten gras

| RebecaBaa explică:

Mersssiii >big grin

| VanessaTPU a răspuns:

Pentru ten gras, da-te cu albus de ou amestecat cu miere.Albusul este pentru cosuri,iar mierea pentru catifelare, crede-ma ca iti lasa fata foarte fina si distruge aspectul de ten grashappy.Iar cu parul, incearca macar sa te speli din 3 in 3 zile.nu o zi da una ba...deasta se obisnuieste asa parul tau si se ingrasa imediat, trebuie sa mai lasi sa actioneze si sebumul ala din cap de se produce si-l unge.Ai si tu rabdare o perioada asa cu spalat mai rar ca sa se invete.Si eu aveam probleme cu parul gras, mai ales ca folosesc placa in fiecare zi pentru a-l mai aranja putin, si de la spalat mai rar se ingrasa dupa 3 zile, acceptabil nu? Stai cu parul prins daca iti este urat sa il lasi desprins si sa fie uns, in coada numai se observa.Te pup si asculta sfatul meu ca si eu sunt la fel! Fundita?

| MetallGirl a răspuns:

Parul stiu ca. cu cat te speli mai des[scuze cacofonia] cu atat se ingrasa mai repede. poti reduce incet spalatul des pana ajungi cam la... 5 zile sa spunem, si incearca sa gasesti un shampon pentru par gras. Iar cu tenul. sunt diferite creme care se gasesc in magazinele de cosmetica

| anonimos_9190 a răspuns:

Nu cred ca produsele pentru.ten sunt o solutie...

Corect, uneori pot ajuta, dar nu si in cazul tau. Tenul se poate ingrasa din multe motive... Tenul gras este consecinta hipersecretiei glandelor sebacee. Este evidentiat mai ales pe frunte, aripile nasului si barbie.
Un asemenea ten necesita o ingrijire zilnica. Spalarea se face cu apa si sapun.Se evita aplicarea cremelor de curatat, In locul lor se poate utiliza o solutie obtinuta dintr-un albus de ou, zeama de lamaie obtinuta prin stoarcerea unei lamai mai mici sau o jumatate de lamaie mai mare. Sper sa te ajut