| ancaanca a întrebat:

Helppppppppppppppp.pls.
imi cade parul. am fost la derma. si mi-a dat ceva medicamente. si tot imi cade.
ceva remedi. facute in casa, sau nu stiu.help.
nu vreau sa raman cheala crying.
dau fundaaaaaaaaaaaa

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Primavara este o problema foarte comuna, des intalnita (eu deja m-am obisnuit si nu mai intru in panica). In cateva saptamani-luni o sa-ti revii. Mananca mai multe fructe si legume, ingrijeste-ti parul ca si pana acum si o sa vezi, ca in scurt timp o sa fii "ca noua". Succes! Numai bine!

P.S. Calmeaza-te! Cu cat o sa te stresezi mai mult, cu atat mai mult iti va cadea.

5 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Amesteci în părți egale ulei de ricin, vitamina A, gaz și alcool de 40 de grade (eu am pus gin). Se masează pielea capului cu acest amestec, cu mișcări blânde, circulare, timp de 10-15 minute. Îți înfășori părul într-un prosop și stai cât de mult poți (câteva ore sau până a doua zi dacă programul îți permite). Te speli apoi și repeți tratamentul de fiecare dată când te speli pe cap timp de 2 luni. În fiecare seară faci un masaj uscat, blând, al pielii capului, cu mișcară circulare timp de 10-15 minute.La mama a dat rezultate.
MAri succese și o zi cu zâmbet! Nu vei rămâme cheală, stai liniștită, părul se va regenera.

| HappyCandy a răspuns:

Durata de viata a unui fir de par este limitata. Parul se misca in radacina timp de 2-4 luni si apoi cade lasand loc altui fir. Capul pierde in mod normal cca 100 fire/ zi. Daca observam o cadere excesiva timp de 3 zile fara a-l spala, calculand 3 zile dupa a 2 a zi de la spalare si firul este insotit de radacina, atunci se ridica problema unei cauze interne.

Caderile excesive de par pot duce la aparitia calvitiei (cheliei) la barbati, iar la femei la caderi difuze.

Factorii care pot influenta acest proces nedorit se pot stabili cu ajutorul analizei radacinii firului de par, insotita de proba de sange, denumita trihograma.

Iata unii din factorii care duc la caderea parului:
hormonii
anticonceptionalele
alimentatia
stresul
boala
medicamentele
razele solare
fibroza (este procesul de intarire a fibrelor tesutului din jurul radacinii, care nu se mai alimenteaza, generand caderea parului)

Tratamente curative:
MIDOLLOS- PLACENTA SERICAL (Kaloos)- cu vitamine, saruri, minerale, extracte de grau, maduva de bambus; revitalizeaza parul dupa decolorari, permanent, tinand cu succes locul tratamentului pe baza de placenta animala

CAROTA SERICAL (Kallos)- cu ulei de in, folosita pentru par gras

FRUTTA SERICAL (Kallos)- cu hidroacizi naturali proveniti din fructe si legume; este recomandat parului nevopsit.

KLORANE- sub forma de sampon; combate mancarimile, matreata abundenta, continand ingredienti activi cu efect astringent si antiseptic.
-
Tratamente naturiste:

contra caderii parului:
2 linguri ulei de masline + 1 galbenus de ou + cateva picaturi de lamaie (o fiola de vit. C care intareste parul); acestea omogenizate se aplica pe parul curat, se acopera cu o casca de baie si se sta 45 min. dupa care se spala cu sampon;

contra caderii parului si a matretii:
500 gr. Praf de cedru (de la Plafar) + 2 galbenusuri de ou ( in functie de lungimea parului) + cateva picaturi de lamaie.
Se adauga pe radacini 15 min., iar apoi se samponeaza; se repeta o data pe saptamana/ 3 ori pe luna;

pentru un aspect al parului mai des si mai lucios:
1 galbenus de ou +1/2 pahar de chefir sau sana +1 ceapa rasa fin + putin alcool alimentar.
Se aplica pe par si se lasa 2 ore; se samponeaza si nu se usuca cu foehnul; se repeta de 3 ori pe luna.

pentru par subtire si vatamat:
balsam+ 2 linguri smantana+1/2 lingura de ulei de germeni de grau + 1 lingura suc de lamaie.
Se omogenizeaza si se intinde pe parul umed dupa spalare, se acopera cu o casca de baie, se sta 15 min. si apoi se clateste; se aplica 1 data pe saptamana.

Căderea părului

Căderea părului poate fi considerat abnormal dacă cade în cantităţi mari şi lipseşte creşterea normală din nou. În fiecare caz, când observăm o cădere de păr exagerată, intervenim cu un tratament adecvat să stimulăm folciul părului, ajutând cu aceasta circulatia sângelui.

Tratamentul devine cu adevărat eficace dacă are efect în două direcţii:

- Încetează căderea părului
- Stimulează creşterea normală din nou a părului

Dacă pierdem mai mult de 40-60 fir de păr zilnic putem vorbi de căderea părului, alopecie.
Pierderea părului poate fi peticit şi împrăştiat, adică difuză. Ambele pot duce la chelire irreversibilă dacă felciul părului şi negul de păr din acestea pier. Însă dacă negul părului nu piere, numai divizarea celulelor matrix aflate pe acesta încetează pentru un timp, poate cauza chelire temporară. Scopul tratamentului pentru chelirea temporară este stimularea diviziunii celulelor matrix care regenerează firele de păr, şi intensificarea depozitului de keratină şi a metabolismului a pielii capului.
Caracteristicile alopeciei androgenetice

Confuzia receptorilor hormonale, pierderea părului poate fi observat pe creştet. Pielea capului devine subţire, atrofiat, strălucitor. Se pot vedea dilatări a arterei firului de păr, dar fanta de ieşire a negului de păr nu este vizibilă. Formarea aceastei boli începe în tinereţe.

Scopul terapeutei este întârzierea chelirii cu tratament adecvat.
Caracteristici ale alopecia seborrhoea

Dominarea hormoanelor masculine stimulează producerea extremă a glandelor de sebum, care duce la formarea seborrhoea. Seborrhoea cauzează shimbarea intensă a părului, mâncături neplăcute a pielii capului, îngrăşarea rapidă a părului. Căderea părului începe pe tâmple şi creştet. Firul de păr în acest caz se subţiază, este nelucios, cu lipsă nutritivă.
Alte cauze ale căderii părului

- probleme de tiroidism, rinichi, hormon feminin
- febră cu durată lungă
- consumarea anti-coagulantelor
- medicamente de slăbire
- dietă (nutriţie sărăcioasă, unilaterală)
- circulaţie a sângelui rău
- hipotensiune
- anticoncepţionale
- lipsă sau supradozaj de vitamine
- chelire de bătraneţe
Cădere de păr cauzat de stres

- Se scurteşte ciclul de viată a părului, multe firuri de păr devin brusc în perioada telogen.

Poate fi cauzat de:

- oboseală psicho-fizică
- ştirea morţii
- accident
- teama de căderea părului însuşi
Căderea peticită a părului

În acest caz părul cade în mari cantităţi, dar numai în anumite zone.

Cauze:

- psichologice
- infecţii locale
- inflamaţii (dinţi, amigdala etc.)
- probleme hormonale

ALOPECIA AREATA: Cauza exactă este încă necunoscută, o fel de boală autoimună. Ţesutul uman al sistemului imunitar se apără, în cazul prezent unităţile fuliculare a părului. Vindecarea este diferită la fiecare pacient, vindecare spontană sunt la 30-40%.
În cazuri acute, când boala în timp scurt devine avansată, trebuie căutate focari inflamate în organism.

ALOPECIA AREATA TOTALIS: vorbim de aceasta dacă cade toată părul.

ALOPECIA AREATA UNIVERSALIS: este vorba de aceasta dacă părul cade nu numai de pe pielea capului dar şi de pe alte părti al corpului.

ALOPECIA OPHIASIS: înseamnă căderea părului de pe ceafă până la urechi. Pe lângă pierderea părului apar probleme şi în creşterea unghiei.

ANDROGEN ALOPECIA: Apare frecvent la femei androgena alopecia. În perioada de schimbare scade nivelul hormonelor feminine, ostrogen în organism. În acelaşi timp creşte nivelul hormonelor masculine, androgene prezente şi în organismul femeii. Chelirea femeilor arată un alt model decât a bărbaţilor. Putem vorbi despre pierderea părului de pe întregul cap, pe creştet putem observa o rărire liniară.

TRICHOTILLOMANIE: Smulgerea, răsucirea părului cauzat de depresie. Acest fenomen în fiecare caz se explică prin motiv psichologic (boli de înghesuire)

CĂDEREA PĂRULUI ŞI CHELIRE CA URMARE AL CHEMOTERAPIEI: chemoterapia aplică aşa numitele citostatice. Citostaticele distrug hotărât celulele care cresc repede şi se divizează des, cum sunt celulele tumoroase. Dar aceasta atacă nu numai celulele bolnave ci şi cele sănătoase. Aceasta cauzează pierderea de păr, care diferă la fiecare pacient, depinde de cantitea părului de înaintea tratamentului şi de intensitatea medicamentelor folosite ca tratament. După terminarea tratamentului părul creşte din nou, de multe ori devine mai des decât a fost.

| Karinakari99 a răspuns:

Buna,ancaanca!
Daca o sa mananci multe fructe si legume si o sa-ti ingrijesti parul, isi va reveni!
Bye!

| InnocentKid91 a răspuns:

Problema este alimentatia nesanatoasa asa am patit si eu si imi cadea mult par.Incearca sa consumi lactate, fructe. Fundita?

| Maria_7350 a răspuns:

Pai bunica mea spune ca daca iti cade parul sa te dai cu petrol in cap:o:o:o nu gol, mai pui si un pic de apa...eu am incercat o data cand eram mai mica pentru ca si mie imi tot cadea parul si nu mi-a mai cazut asa tare:* sper sa te ajute:*